Šta je test opterećenja glukozom – OGTT?
Test opterećenja glukozom (glukoza = šećer) je test pomoću kojeg se ispituje sklonost ka šećernoj bolesti. Stručno medicinski test se naziva OGTT (oralni glukoza tolerance test).
Ovaj test ima značajnu ulogu u uspostvljanju prave dijagnoze.
Test opterećenja glukozom se radi :
- ako postoji sumnja na postojanje poremećaja metabolizma ugljenih hidrata u organizmu (insulinska rezistencija);
- ukoliko lekar želi da potvrdi prisustvo dijabetesa (kod pacijenata koji imaju karakteristične simptome šećerne bolesti),
- kao i kod pacijenata kod kojih je analizom krvi i urina utvrđen nivo jutarnje glukoze (glukoze našte nakon 10 sati gladovanja ) između 6,1 do 6,9 mmol/l i više (čak i kad nemaju simptome karakteristične za dijabetes).
SZO preporučuje izvođenje OGTT za postavljanje dijagnoze hiperglikemije, kod osoba sa glukozom našte između 6,1-6,9 mmol/L.
Za više o dijabetesu i simptomima šećerne bolesti, pročitajte u članku:
Dijabetes, simptomi, dijagnostika, prevencija
Saznajte kako da se pravilno priprema za izvođenje testa opterećenja glukozom i o samom toku testa u uputstvu za pacijente koje smo pripremili za vas.
Priprema pacijenta za izvođenje testa opterećenja glukozom – OGTT
U Beo-lab laboratorijama možete uraditi OGTT test po savetu/protokolu lekara.
Iako se pod OGTT testom najčešće podrazumeva određivanje glukoze u tačno definisanim minutima, nakon digestije rastvora glukoze, često postoji zahtev i za testom OGTT sa insulinemijama, kada se pored nivoa glukoze u krvi prati i nivo insulina u određenim vremenskim intervalima, kao odgovor na unetu glukozu.
Ovu vrstu testa (OGTT sa insulinemijama) vam predlaže vaš ginekolog i/ili endokrinolog.
Tumačenje rezultata OGTT testa
Po kriterijumima SZO dijabetesom nazivamo stanje kada je količina šećera u krvi (glikemija našte, nakon 10 sati gladovanja) veća od 7.0 mmol/L. Referentna vrednost jutarnje glikemije na prazan stomak je od 3,6 do 6,1 mmol/L.
Dijagnostički kriterijumi SZO za šećernu bolest i stanja hiperglikemije
Stanja hiperglikemije | Glikemija našte | Plazma glukoza u 120 min OGTT-a, |
Šećerna bolest | ≥ 7,0 mmol/L | ≥ 11,1 mmol/L |
Intolerancija na glukozu (IGT; impaired glucose tolerance) | < 7,0 mmol/L | ≥7.8 i < 11,1 mmol/L |
Oštećena glikemija našte u plazmi (IFG; impaired fasting glucose) | 6,1 do 6,9 mmol/L | < 7,8 mmol/L |
Rezultati glukoze i insulina u toku OGTT treba da tumači endokrinolog.
Orijentaciona analiza nivoa glukoze i insulina u testu opterećenja glukozom
Početna jutarnja vrednost glukoze, posle gladovanja od 10 sati treba da bude 4,0-6,4 mmol/L.
- Ukoliko su vrednosti glukoze u krvi posle 2 sata (120 minuta) OGTT testa veće od 11,1 mmol/L postavlja se dijagnoza dijabetesa-šećerna bolest.
- U slučaju da je nivo glukoze u krvi posle 2 sata od 7,8 mmol/L do 11,1 mmol/L postavlja se dijagnoza intolerancije na glukozu (latentni dijabetes).
- Ukoliko se posle 2 sata vrednost glukoze u krvi spusti ispod 7,8 mmol/L u pitanju je normalni metabolizam glukoze.
Referentne nultne vrednosti za insulin su najčešće 2,6-24,9 uIU/mL.
Posle unosa glukoze pankreas luči veću količinu insulina koji dovodi do metaboličkih promena glukoze u ćelijama (pretvaranje u energiju, u masnoće koje se deponuju u masnim ćelijama). Posle 2 sata od unosa glukoze nivo insulina treba da bude što bliži početnom, a svakako ispod 24,9 uIU/mL.
Insulinska rezistencija
Insulinska rezistencija je metaboličko stanje usled koga dolazi do porasta nivoa insulina u krvi, kada ćelije postaju otporne na njegovo dejstvo jer insulin nije u stanju da obavlja svoju primarnu funkciju u organizmu, a to je regulacija nivoa glukoze u krvi.
Otpornost na insulin je prisutna kada ćelije u telu ne reaguju pravilno na ovaj hormon.
Naučne studije su pokazale, da u većini slučajeva kod osoba sa policističnim jajnicima postoji problem sa insulinskom rezistencijom.
U takvim slučajevima u krvi se javlja povećan nivo glukoze. Povećana koncentracija glukoze u krvi može nastati usled: stresa, nepravilne ishrane, metaboličkih poremećaja. U takvim slučajevima nalazimo i visok nivo insulina.
Povišen nivo insulina negativno utiče na kvalitet jajnih ćelija i ovulaciju i na nastanak začeća (oživljavanje embriona) embriona.
Zato je kod steriliteta nepoznatog porekla važno uraditi i ovu analizu.
OGTT test u Beo-lab laboratorijama
Uzimajući u obzir trenutnu epidemiološku situaciju u našoj zemlji i činjenicu da ćete u laboratoriji provesti određeno vreme prilikom izvođenja testa, potrebno je da minimum dan ranije zakažete termin testiranja.
Testiranje se zakazuje pozivom na broj laboratorije u kojoj želite da dođete na testiranje ili nam svoj upit pošaljite na mail e-laboratorija@beo-lab.rs
Spisak lokacija, kao i brojeve telefona, svih Beo-lab laboratorija možete pronaći na linku: Laboratorije.
Napomena: Neophodno je u laboratoriju doneti uput lekara (preporuku za izvođenje testa) sa naznačenim instrukcijama o količini glukoze i vremenskom intervalu u kojem se glukoza/insulin prati.
Obzirom da lekar određuje protokol i vreme određivanja glukoze u krvi, za cenu OGTT testa, na bazi prepisanog lekarskog protokola, pišite nam na mail: e-laboratorija@beo-lab.rs
POVEZANE ANALIZE:
-
Panel 2-za praćenje dijabetesa2,935.00din
-
Panel 1-antitela povezana sa dijabetesom7,695.00din
-
Insulinska rezistencija-profil1,600.00din
-
Insulin1,220.00din
-
Glukoza130.00din
-
HbA1c950.00din
SAZNAJ VIŠE:
Preporučujemo vam da pročitete i tekst:
Gestacijski dijabetes, šećerna bolest u trudnoći.
Reference: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/glucose-tolerance-test/about/pac-20394296