Šta je spermogram?
Analiza spermograma predstavlja određivanje deskriptivnih parametara ejakulata, kojim se dobijaju informacije o produkciji sperme, prohodnosti muških genitalnih puteva, funkciji pomoćnih žlezda (prostata, semene kesice) i ejakulativnoj funkciji.
Na osnovu rezultata spermograma nije moguće predvideti da li će neka osoba postati biološki otac ili ne, već se koristi za kategorizaciju muškaraca u grupe sa različitom verovatnoćom ostvarivanja trudnoće partnerke u određenom vremenskom intervalu.
Faktori koji utiču na kvalitet sperme i tumačenje analize spermograma
Kvalitet sperme zavisi od mnogih faktora, kao što su hormonski status, produkcija spermatozoida u testisima, funkcija pomoćnih žlezda, nedavne (posebno febrilne) bolesti.
Takođe, na kvalitet sperme utiču i dužina apstinencije, korišćenje uzanog donjeg veša, česta upotreba saune i vrućih kupki, pušenje, konzumiranje alkohola i opojnih droga, neki lekovi i hemikalije, ekstremni sportovi i dr.
Ovi faktori (uglavnom nekontrolisani) objašnjavaju dobro poznatu varijaciju u sastavu sperme, a varijabilnost rezultata veoma utiče na tumačenje analize.
Priprema pacijenata za analizu
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) je 2010. godine izdala peto izdanje laboratorijskog priručnika za izradu spermograma (WHO laboratory manual for the examination and processing of human semen) koji pored protokola sa striktnim pravilima kojih se treba pridržavati i preporuke za pravilnu pripremu pacijenata za analizu spermograma.
Primenom ovih smernica obezbeđuje se standardizacija celokupnog postupka i dobijanje uporedivih rezultata.
Pročitajte naše detaljno uputstvo: Priprema pacijenata za analizu spermograma
Šta obuhvata anliza?
Spermogram predstavlja laboratorijsku analizu sperme koja se sastoji od makroskopskog i mikroskopskog pregleda.
Makroskopski pregled uključuje volumen (zapremina) sperme, izgled, likvefakciju, viskozitet i pH vrednost.
Mikroskopski pregled sperme obuhvata: broj spermatozoida, njihovu pokretljivost, broj prisutnih leukocita, eritrocita, epitelnih ćelija, aglutinaciju spermatozoida, određivanje vitalnosti normalnih i patoloških oblika spermatozoida. Određuje se i prisutnost fruktoze u spermi.
Kako se tumače rezultati?
Rezultati analize sagledavaju se sa više aspekata, pa tako i tumače. U zavisnosti od broja spermatozoida (normalno treba da bude 20 – 250 x10*9/L ) može biti u pitanju:
- oligospermija – smanjen broj spermatozoida,
- azospermija – potpuno odustvo spermatozoida
Aglutinacija se u normalnom ejakulatu ne zapaža. Prisustvo aglutinacije je patološka pojava i ukazuje na postojanje antitela.
Ruktoza u normalnom nalazu treba da je pozitivna, u patološkom može da nije prisutna.
Detaljnije analize i tumačenja odnose se na morfologiju spermatozoida, prisustvo patoloških oblika,određivanje vitalnosti spermatozoida itd.
Detaljno tumačenje rezultata vrši lekar koji upućuje pacijenta da uradi spermogram.
Cena testa
Cenu analize spermograma možete proveriti i poručiti putem e-laboratorija.
-
Spermogram1,850.00din
Nemoguće je okarakterisati kvalitet sperme na osnovu samo jednog uzorka, tako da se preporučuje ispitivanje dva ili tri uzorka u periodu od 3-6 meseci.
Adekvatnom pripremom pacijenata i primenom preporučenih postupaka za analizu spermograma dobijaju se validni rezultati i klinički korisne informacije za procenu prognoze fertiliteta, postavljenje dijagnoze infertiliteta, izbor odgovarajućih terapijskih opcija, kao i praćenje efekata terapije.
Analiza vam je dostupna u centralnoj Beo-lab laboratoriji – Resavska 58-60, Beogrda.
NAPOMENA: Uzorak za spermogram se uzima radnim danima u periodu od 07h-16h (subotom do 13h i nedeljom do 11h), samo u centralnoj Beo-lab laboratoriji koja se nalazi na adresi Resavska 58-60.
Uzorak se daje ISKLJUČIVO po dolasku u laboratoriju, u posebnoj prostoriji opremljenoj za to.
Vreme izdavanja rezultata maksimalno 1 dan.
Reference: https://www.who.int/reproductivehealth/publications/infertility/9789241547789/en