Ako ste zainteresovani za patohistološke analize, molimo vas, pozovite naš Call centar za detaljnije informacije. Trenutno nismo u mogućnosti da ponudimo ove analize u okviru e-laboratorije.
Savremeni patohistološko-laboratorijski informacioni sistem DaVinci
Beo-lab je jedina patohistološka laboratorija u Srbiji u kojoj se komplentan proces rada obavlja preko informacionog sistema. Beo-lab poseduje najnapredniji laboratoriski informacioni sistem (LIS) za patohistološku laboratoriju – LIS DaVinci napravljen u EU.
LIS je značajno unapredio sistem rada u Beo-lab patohistološkoj laboratoriji počevši od prijema uzorka, njihovog barkodiranja, obrade i povezivanje sa različitim radnim stanicama u laboratoriji do trenutka izdavanja rezultata.
Primene DaVinci informacionog sistema omogućila nam je preciznu i potpuno aumatizovanu kontrolu kompletnog procesa rada u patohistološkoj laboratoriji. Na taj način mogućnost ljudske greške je svedena na minimum.
LIS omogućava potpunu kontrolu i upravljanje procesima rada tako da u svakom trenutku znamo u kom stadijumu obrade se nalaze uzorci.
DaVinci laboratorijsko-informacioni sistem (LIS) pokriva sve procese rada u Beo-Lab patohistološkoj laboratoriji:
- Patohistologiju
- Citologiju
- Genetiku
- Digitalnu patologiju
Laboratorija za patohistologiju
Laboratorija za patohistološku i citološku dijagnostiku, obrađuje i analizira različite uzorke tkiva i parafinskih blokova (kalupe) koji su prethodno obrađeni u drugim ustanovama.
Radimo sve metode savremene patohistološke i citološke dijagnostike: histohemiju, imunohistohemiju, in situ hibridizaciju (ISH), fluorescentnu in situ hibridizaciju (FISH) i citogenetske analize.
Pored najsavremenije opreme za automatizovanu obradu tkivnih uzoraka, koristimo i originalne reagense najpoznatijih svetskih, sertifikovanih proizvođača, sve sa ciljem da pacijentima obezbedimo pouzdane i tačne patohistološke nalaze i preciznu dijagnozu.
Brzo do precizne dijagnoze
Zahvaljujući automatizovanoj obradi tkiva, osnovna histološka analiza uzorka (H&E preparat) endoskopskih i incizionih biopsija je gotova za 24-48h, a operativnih materijala i biopsije kostne srži za 48h.
U slučaju dodatnih analiza (imunohistohemija, ISH, FISH, citogenetika) obrada i analiza traju nešto duže, najviše do 7 dana.
Citološka analiza je gotova istog dana. Savremen aparat za ex tempore analizu u toku operacije omogućava da nalaz bude gotov u roku od 30 minuta po prijemu materijala.
Naša patronažna služba je spremna da u bilo kom trenutku tokom dana uzmu uzorke i dostavi rezultate na zahtevanu adresu. Ekipe patronažne službe ujedno obezbeđuju i transport uzoraka u centralnu jedinicu pod neophodnim propisanim uslovima.
Jedina smo patohistološka laboratorija u zemlji koja ima digitalni skener koji nam omugućava brze konsultacije sa patolozima iz naše zemlje i celog sveta.
SAZNAJ VIŠE
Upoznajte naš Kabinet za digitalnu patologiju koji vodi Dr Vesna Čemerikić Martinović, patolog – Šef Patohistološke laboratorije
U Beo-lab patohistološkoj laboratoriji radimo sledeće analize:
Citološke analize
Citološki se analiziraju brisevi različitih organa, ispljuvak, materijal dobijen punkcijom sadržaja cista različitih organa, pleuralne, perikardijalne i peritonealne duplje, likvor, iscedak iz dojke i drugih organa, mokraća kao i perkutane iglene biopsije (FNAB).
Analiza podrazumeva utvrđivanje ćelijskog sastava i detekciju malignih ćelia.
Cervikalni brisevi se mogu bojiti konvencionalnom Papanicolau metodom, a HPV tipizaciju radimo PCR metodom, sa razlikovanjem visokorizičnih i niskorizičnih tipova. Uz to, dostupna je i savremena PAP Liquid test analiza u tečnom medijumu (liquid based cytology), koja omogućava i simultanu tipizaciju HPV virusa iz istog uzorka, ukoliko je potrebno.
-
PAPA test – Papanicolaou950.00din
-
Pap Liquid – Sure Path BD3,000.00din
-
Pap Liquid – Sure Path BD i HPV8,700.00din
Iako je konvencionalni Papa test pouzdan, mogući su lažno negativni rezultati zbog različitih faktora, poput nepravilnog uzimanja uzorka ili neodgovarajuće pripreme preparata.
Papa test na tečnoj podlozi – liquid based (LBC) predstavlja savremenu i usavršenu verziju Papanikolau (Papa) testa u tečnom medijumu.
Prilikom uzimanja uzoraka, osnovna razlika izmedju LBC i tradicionalnog razmaza je ta što se uzete ćelije sa i iz grlića materice, prebacuju direktno u posudicu sa tečnim medijumom za konzerviranje, umesto što se razmažu po mikroskopskom staklu. Ovo osigurava da se 100% uzorka pošalje u laboratoriju, dok se procedurom u konvencionalnoj metodi prosečno odbacuje i do 37% ćelija.
Ove analize se rade i na histološkim presecima biopsija grlića materice. Kod HPV pozitivnih nalaza se određuje p16 kao parametar visokog rizika za nastanak karcinoma grlića materice.
[JV1]Ubaciti cene
[JV2]Link teksta sa slikom
Patohistološke analize
Standardna patohistologija obuhvata obradu i morfološku analizu tkivnih uzoraka dobijenih različitim invazivnim metodama kao i ex tempore dijagnostiku u toku operativnog zahvata.
Pored toga rade se i konsultativne morfološke anlize na donetim parafinskim blokovima, predhodno obrađenim u drugim ustanovama.
Koristi se standardno hematokslilin/eozin bojenje kao i dodatna histohemijska bojenja prema potrebi da bi se postavila dijagnoza.
U strogo indikovanim slučajevima, poštujući standarde savremene patologije rade se dopunske imunohistohemijske analize (panel od preko 300 različitih antitela) kao i ISH, FISH, PCR i citogenetske analize.
Radimo savremene analize koje su bitne za savremenu terapiju tumora: panel za karcinom dojke, panel za neuroednokrine tumore, mikrosatelitsku nestabilnost, nalizu stausa HER-2, EGFR i PD-L1.
Kao poseban segment rada patohistološke laboratorije izdvajamo:
- Precizno utvrđivanje vrste i tipa tumora.
- Određivanje histogenetskog porekla tumora.
- Preciznu klasifikaciju hematoloških bolesti (leukemija i limfoma) prema najnovijim principima Svetske zdravstvene organizacije primenom IH i FISH.
- Određivanje hormonskog profila neuroendokrinih tumora.
- Receptorski status (Estrogen i Progesteron receptor) kod karcinoma dojke i drugih tumora kada se to zahteva.
- HER-2 status (imunohistohemija i FISH anliza) kod karcinoma dojke i želuca, imunohistohemijski u svim slučjevima, a FISH analizom po potrebi.
- Indeks proliferacije, metastatski potencijal i parametri rezistencije na terapiju se određuju po potrebi odgovarajućim imunohistohemijskim ispitivanjima.
- Procena rizika kancerske progresije kod nekih premalignih stanja (displazija) upotrebom ancilarnih markera (Ki-67, p53, p16, PTEN i dr.).
- Određivanje rizičnih hereditarnih genetskih sindroma.
- Razgraničavanje ranih ili lokalno uznapredovalih od lokalno metastatskih karcinoma (detekciji mikrometastaza) u regionalnim limfnim čvorovima.
- Određivanje minimalne rezidualne bolesti (u kostnoj srži i sl.)
- Određivanje prognostičkih faktora i terapijske predikcije kod klasičnih hemoterapeutskih agenasa prediktivnim biomarkerima kao što su TS (timidilat sintaza), PDH (piruvat dehidrogenaza), VEGF, EGFR; kod ciljanih terapijskih molekularnih inhibitora kao što su HER-2 status (IHH i FISH score system) za karcinom dojke, želuca i kardije.
- Metoda In situ hibridizacija kojom se detektuje prisustvo Epstein-Barr virusne (EBV) infekcije.
- Detekcija virusnih ili bakterijskih agenasa u tkivu (H.pylori, EBV, CMV, HHV8 i dr.).
- FISH analize genskih aranžmana u karcinomu pluća: ALK, ROS 1
- FISH analize neophodne za preciznu dijagnostiku limfoma.
- FISH analizu prognoznih parametara za hroničnu limfocitnu leukemiju i multipli mijelom.
- PCR analize genskih mutacija: EGFR, N-RAS, K-RAS, BRAF, JAK 2 V617F, MYD88 L265P .
SAZNAJ VIŠE
Preporučujemo da pročitate naš tekst na blogu „Patologija – put do precizne dijagnoze“.