Da li se borite sa hormonalnim problemima i pitate se šta da radite? Možda je vaš menstrualni ciklus nepravilan i imate druge simptome zbog kojih se osećate van ravnoteže. Da li ste znali da je poremećaj hormonske ravnoteže vodeći uzrok hroničnih zdravstvenih problema za žene svih uzrasta? Ako se ne leče, ovi poremećaji hormonske ravnoteže mogu da dovedu do ozbiljnih zdravstvenih problema kao što su neplodnost, osteoporoza, pa čak i srčana oboljenja.
U tekstu koji je za vas napisala Dr Sci Sanja Peković, naučni savetnik, profesor po pozivu na Biološkom i Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, dobićete odgovore na pitanja šta je poremećaj hormonske ravnoteže, koji su njegovi znaci i simptomi, šta je uzrok njegovog nastanka i koje to zdravstvene probleme izaziva, kao i kako ga sprečiti i lečiti.
U ovom tekstu saznaćete:
- Šta je poremećaj hormonske ravnoteže?
- Koji su uzroci poremećaja hormonske ravnoteže kod žena?
- U kom dobu se javlja hormonska neravnoteža?
- Znaci i simtomi poremećaja hormonske ravnoteže kod žena
- Koje zdravstvene probleme izaziva hormonski disbalans?
- Hormonski poremećaj i promene na koži i kosi
- Kako se leči hormonski poremećaj?
- Prirodni lekovi i suplementi za hormonski poremećaj
- Kako da sprečite hormonski poremećaj?
- Hormonski poremećaj kod žena – dijagnoza i testovi
Šta je poremećaj hormonske ravnoteže?
Poremećaj hormonske ravnoteže (hormonski disbalans) kod žena nastaje kada se hormoni podignu iznad ili padnu ispod normalnih nivoa u krvotoku, odnosno kada imate previše ili premalo jednog ili više hormona – hemijskih glasnika vašeg tela. Hormone proizvode žlezde u endokrinom sistemu i oni govore vašim ćelijama, tkivima i organima šta da rade. Endokrine žlezde se nalaze u celom telu i čine ih ćelije koje stvaraju, skladište i oslobađaju hormone u krvotok. Različite endokrine žlezde regulišu različite organe.
Hormoni pomažu u regulisanju mnogih važnih funkcija u telu kao što su:
- metabolizam
- homeostaza (stalna unutrašnja ravnoteža)
- raspoloženje
- telesna temperatura
- otkucaji srca
- ciklus spavanja i buđenja
- seksualna funkcija
- reproduktivni ciklus
- rast i razvoj
- stres
Ljudsko telo proizvodi više od 50 hormona!
Na primer, da navedemo neke od njih:
- melatonin (koji reguliše vaš ciklus spavanja)
- adrenalin (koji priprema vaše telo za „borbu ili beg“)
- oksitocin (hormon da se „dobro osećate“)
- kortizol (koji pomaže vašem telu da reaguje na stres)
- progesteron (koji stimuliše rast sluzokože materice u drugoj polovini menstrualnog ciklusa).
-
Salivarni kortizol – Adrenocortex test DHEA25,400.00din
-
Kateholamini u plazmi4,500.00din
-
Melatonin8,950.00din
-
Progesteron840.00din
-
Oksitocin4,600.00din
Hormoni su moćni signali. Za mnoge hormone, njihovo čak i malo previše ili premalo može da izazove velike promene u vašem telu i dovede do određenih stanja koja zahtevaju lečenje. Da bi usatnovili da li su naši hormoni u balansu, odnosno u ravnoteži, moramo da imamo u vidu da se nivoi hormona stalno menjaju, iz dana u dan, čak iz sata u sat. Neke promene hormonske ravnoteže mogu biti privremene, dok su druge hronične (dugotrajne). Tako, nivo hormona kod žena obično varira u zavisnosti od toga u kojoj ste fazi menstrualnog ciklusa (nije isti pre ili tokom menstruacije), tokom trudnoće ili tokom menopauze, zavisno od toga kada ste poslednji put jeli, šta rade vaši drugi hormoni, koliko ste pod stresom i mnogo drugih faktora. Možda niste znali da oko 50% žena barem jednom u životu doživi poremećaj hormonske ravnoteže, što utiče na njihovo ukupno zdravlje. Pri tome, neke hormonske neravnoteže zahtevaju lečenje kako biste mogli da ostanete fizički zdravi, dok druge možda neće uticati na vaše zdravlje, ali mogu negativno uticati na kvalitet vašeg života.
Neravnoteža ženskih hormona je česta kod adrenalina, steroidnih hormona, hormona rasta, insulina, estrogena ili progesterona (hormona koje proizvode jajnici). Zato vam samo jedna „provera hormona“ ne može reći da li su svi vaši hormoni izbalansirani.
Koji su uzroci poremećaja hormonske ravnoteže kod žena?
Poremećaj hormonske ravnoteže ima mnogo mogućih uzroka. Mogu se razlikovati u zavisnosti od toga koji su hormoni ili žlezde pogođeni.
Uobičajeni uzroci hormonske neravnoteže su:
- hormonska terapija
- lekovi
- tretmani raka kao što je hemoterapija ili zračenje
- tumori, bilo kancerogeni ili benigni
- tumori hipofize
- poremećaji u ishrani, nezdrava ishrana
- visok procenat telesne masti
- preterani stres
- nasledni pankreatitis (upala pankreasa)
- povreda ili trauma endokrine žlezde
- Prader-Vilijev sindrom (Prader-Willy sindrom, genetsko stanje obeleženo hroničnom glađu, što često dovodi do gojaznosti i podstiče dijabetes tipa 2)
- ekstremne infekcije
- toksini, zagađivači, herbicidi i pesticidi
- teške alergijske reakcije
- zloupotreba anaboličkih steroidnih lekova
- ako imati samo jedan funkcionalni X hromozom (poznat kao Tarnerov sindrom, može da uzrokuje defekte srca i jajnika)
- preterano ili nedovoljno aktivna štitna žlezda
- fitoestrogeni, prirodni biljni estrogeni u proizvodima od soje (dominacija estrogena je povezana sa rakom dojke, rakom jajnika, neplodnošću i autoimunim poremećajima)
- visok nivo glukagona (može dovesti do simptoma sličnih dijabetesu) • visok nivo insulina
- previše ili premalo paratiroidnog hormona (pomaže u ravnoteži nivoa kalcijuma u krvotoku)
- lekovi za kontrolu rađanja
- lekovi za zamenu hormona
- benigni tumori ili ciste koje utiču na endokrine žlezde
- lokalizovano uvećani tiroidni čvorovi, nodusi (obično nesmrtonosni rast, iako mogu biti mogući znak raka grla)
- visok nivo hormona kortizola
- premalo kortizola i aldosterona (poznato i kao Adisonova bolest, stanje koje ima mnoge simptome hormonske neravnoteže kod žena, uključujući ekstremni umor, razdražljivost i seksualnu disfunkciju)
- nedostatak nivoa joda
- anoreksija
- lekovi
Ovi uzroci su zajdenički za muškarce i žene. Međutim, kod žena postoje uzroci hormonalnog disbalansa koji su jedinstveni za njih i koji su uglavnom povezani su sa reproduktivnim hormonima.
Neki od uobičajenih uzroka hormonske neravnoteže kod žena uključuju:
- Menopauzu: Većina žena ulazi u menopauzu u starosnoj grupi od 45 do 55 godina. Menopauza nastaje kada jajnici prestanu da oslobađaju jajne ćelije i telo prestane da proizvodi polne hormone (estrogen, progesteron i androgene: testosteron i dehidroepiandrosteron – DHEA) što dovodi do poremećaja hormonske ravnoteže.
- Primarnu insuficijenciju jajnika, koja je takođe poznata kao prevremena menopauza
- Stres: Istraživanja pokazuju da prekomerni stres može da spreči oslobađanje jajnih ćelija iz jajnika (anovulacija), što na kraju dovodi do izostanka menstruacije (amenoreja).
- Trudnoća i dojenje: Žene doživljavaju dramatičan porast nivoa estrogena i progesterona tokom i nakon trudnoće. Ovi hormoni pomažu u održavanju trudnoće i ishrani bebe. Ovo je privremena promena jer se nivoi hormona vraćaju u normalu nakon porođaja.
- Poremećaje u radu štitne žlezde: Studije pokazuju da hipotireoza snižava nivoe estradiola, vrste estrogena koji pomaže ženama da zatrudne. Takođe je otkriveno da abnormalno visok ili nizak nivo tiroidnih hormona može da izazove neredovne, obilne ili izostanke menstruacije. Više o štitnoj žlezdi, simptomima povećanog i smanjenog rada štitne žlezde, značaju i funkciji hormona štitne žlezde, kao i o oboljenjima štitne žlezde, pročitajte na linku https://www.beo-lab.rs/stitna-zlezda/
- Poremećaje u funkcionisanju osovina hipotalamus-hipofiza-tiroidna žlezda (engl. hypothalamic–pituitary–thyroid iliskraćeno HPT osa) i osovina hipotalamus-hipofiza-jajnici (engl. hypothalamic-pituitary-ovarian axis; hipotalamo-hipofizno-ovarijalna osa ili skraćeno HPO osa). Pokazano je da su amenoreja (izostanak menstruacije) i oligomenoreja (retke menstruacije) kod adolescenata često rezultat anovulacije (izostanka ovulacije) zbog nezrele HPO ose. O značaju pravilnog funkcionisanja ovih osovina za zdravlje žena možete da pročitate na linku https://www.beo-lab.rs/zasto-je-hipotalamo-hipofizno-tiroidna-osovina-vazna-za-zdravlje-zena/.
- Sindrom policističnih jajnika (engl. Polycystic Ovary Syndrome – PCOS) je čest hormonalni poremećaj koji se javlja kod mladih žena u periodu između puberteta i menopauze. PCOS je stanje u kome jajnici počinju da prekomerno proizvode muške polne hormone (androgene), što dovodi do neravnoteže hormona i utiče na ovulaciju i dovodi do njenog izostanka. Obično se javlja u roku od 4 godine nakon prve menstruacije.
- Hormonske lekove, kao što su pilule za kontrolu rađanja (kontraceptivne pilule).
- Upotrebu steroida.
U kom dobu se javlja hormonska neravnoteža?
Određeni periodi života izazivaju dramatičnije promene i fluktuacije u hormonima. Vaš hormonski ciklus se prirodno menja tokom ovih faza:
- menstruacija i ovulacija
- pubertet
- trudnoća
- dojenje
- menopauza
Znaci i simtomi poremećaja hormonske ravnoteže kod žena
Hormoni igraju važnu ulogu u našem opštem zdravlju. Kao rezultat toga, postoji širok spektar znakova i simptoma koji mogu da signaliziraju da je došlo do poremećaja hormonske ravnoteže. Znaci ili simptomi će zavisiti od toga koji hormoni ili žlezde ne rade ispravno i mogu da budu različiti za svakog pojedinca.
Simptomi poremećaja hormonske ravnoteže uključuju:
- obilne ili neredovne menstruacije, uključujući izostanak menstruacije (amenoreja), zaustavljene menstruacije ili česte menstruacije
- hirzutizam, ili prekomernu maljavost muškog tipa na licu, bradi ili drugim delovima tela
- akne na licu, grudima ili gornjem delu leđa
- gubitak kose, proređenu ili lomljivu kosu
- hiperpigmentaciju, posebno duž vratnih nabora, u preponama i ispod grudi
- suvoću vagine
- vaginalnu atrofiju
- noćno znojenje
- potkožno masno tkivo između ramena
- neobjašnjiv i ponekad nagli gubitak ili dobijanje težine
- slabost mišića
- bolovi u mišićima, osetljivost i ukočenost
- bol, ukočenost ili otok u zglobovima
- povećan ili smanjen broj otkucaja srca
- povećana osetljivost na hladnoću ili toplotu
- zatvor ili češće pražnjenje creva
- učestalo mokrenje
- povećanu žeđ i glad
- smanjen seksualni nagon
- depresiju
- nervozu, anksioznost ili razdražljivost
- zamagljen vid
- neplodnost
- promene na koži uključujući suvu kožu
- natečeno i zaobljeno lice
- ljubičaste ili roze strije
Simptomi poremećene ravnoteže estrogena
- Neredovne ili odsutne menstruacije jer vaše telo ne ovulira
- pojačani menstrualni grčevi (bol u stomaku, donjem delu leđa i nogama)
- bol tokom seksa
- promene raspoloženja,
- pogoršanje predmenstrualnog sindroma (PMS)
- naleti vrućine (valunzi)
- povećana osetljivost dojki
- pojačane glavobolje i migrene
- dobijanje na težini
- umor
- problemi sa spavanjem (nesanica). Progesteron, hormon koji oslobađaju vaši jajnici, pomaže vam da zaspite, ali kada njegovi nivoi padnu tokom menstrualnog ciklusa, na primer, možda ćete imati poteškoća da zaspite. Nizak nivo estrogena može da izazove valunge i noćno znojenje, što može da izazove problem sa spavanjem.
- slabe “krhke” kosti (smanjena gustina kostiju, osteoporoza)
Koje zdravstvene probleme izaziva hormonski disbalans?
U početku hormonski disbalans može da izazove neke od prethodno navedenih stanja, međutim ako ovaj poremećaj hormonske ravnoteže potraje može da dovede do dalje hormonske neravnoteže koja će biti uzrok desetine zdravstvenih stanja. Za većinu hormona, njihovo previše ili premalo izaziva simptome i probleme sa vašim zdravljem. Neki od najčešćih zdravstvenih problema povezanih sa hormonima su:
- Nepravilna menstruacija: Nekoliko hormona je uključeno u menstrualni ciklus. Zbog toga, neravnoteža u jednom ili nekoliko od tih hormona može da izazove neredovne menstruacije. Specifična stanja povezana sa hormonima koja izazivaju neredovne menstruacije uključuju sindrom policističnih jajnika (PCOS) i amenoreju.
- Neplodnost: Hormonska neravnoteža je vodeći uzrok neplodnosti kod žena. Stanja povezana sa hormonima kao što su PCOS i anovulacija mogu da izazovu neplodnost.
- Dijabetes: Jedan od najčešćih endokrinih stanja koja su vezana za hormone. Kod dijabetesa, vaš pankreas ne proizvodi ništa ili nedovoljno hormona insulina ili ga vaše telo ne koristi pravilno. Postoji nekoliko različitih vrsta dijabetesa. Najčešći su dijabetes tipa 1 i 2, i gestacijski dijabetes. Dijabetes zahteva lečenje.
- Insipidni dijabetes (diabetes insipidus) je bolest, koja nastaje usled neodgovarajuće sekrecije antidiuretskog hormona iz hipofize ili poremećaja na nivou bubrega.Karakteriše je prisustvom žeđi, uprkos unosu tečnosti (polidipsija), kao i izlučivanje velikih količina urina (poliurija).
- Bolesti štitne žlezde: Dva glavna tipa bolesti štitne žlezde su hipotireoza ili nedovoljno aktivna štitna žlezda (nizak nivo hormona štitne žlezde) i hipertireoza ili preterano aktivna štitna žlezda (visok nivo hormona štitne žlezde). Svako od ovih stanja ima više mogućih uzroka. Bolesti štitne žlezde zahtevaju lečenje.
- Hiperfunkcionalni tiroidni čvorovi, nodusi
- Tiroiditis (Hašimotova bolest, Hashimoto tireoiditis, ili autoimuni tireoiditis).
- Hipogonadizam (jajnici ne funkcionišu kako treba, tj. ne proizvode uopšte ili proizvode veoma malo polnih hormona).
- Kušingov sindrom ili Kušingova bolest (Morbus Cushing), ili visok nivo kortizola usled hiperfunkcije kore nadbubrežne žlezde.
- Kongenitalna hiperplazija nadbubrežne žlezde (Kongenitalna adrenalna hiperplazija – KAH, Hyperplasio adrenales congenitalis) koja uzrokuje nizak nivo kortizola i aldosterona usled poremećaja u njihovoj sintezi).
- Adisonova bolest (primarna insuficijencija nadbubrežne žlezde)
- Gojaznost: Mnogi hormoni mogu da utiču na to kako vaše telo signalizira da vam je potrebna hrana i kako vaše telo koristi energiju, tako da neravnoteža određenih hormona može da dovede do povećanja telesne težine u obliku skladištenja masti. Na primer, višak kortizola (hormon) i nizak nivo hormona štitne žlezde (hipotireoza) mogu da doprinesu gojaznosti.
Pored ovih zdravstvenih problema poremećaj hormona može izazvati i druge komplikacije:
- visok krvni pritisak
- visok holesterol
- bolest srca
- neuropatije
- apneja u snu
- oštećenje bubrega
- depresija i anksioznost
- kancer endometrijuma
- karcinom dojke
- osteoporozu
- gubitak mišićne mase
- urinarnu inkontinenciju
- seksualnu disfunkciju
- strumu (gušavost)
Dok mnogi od ovih hormonalnih problema zahtevaju lečenje, neki od njih mogu biti privremeni i mogu nestati sami po sebi.
Hormonski poremećaj i promene na koži i kosi
Problemi sa kožom i kosom su čest simptom poremećaja hormonske ravnoteže, koji mogu da nastanu posebno zbog problema sa štitnom žlezdom, PCOS-a i disfunkcije jajnika.
Suva koža
Promena u hormonima može da izazove promene na koži uključujući suvu kožu (koža postaje tanja, manje elastična, suva i dehidrirana, sklona nastajanju bora zbog gubitka kolagena i pojavi tamnih mrlja i pega – hiperpigmentacijama). Ovo može da se desi tokom menopauze, kada vaša koža prirodno počinje da bude tanja kako starimo i ne može da zadrži toliko vlage kao nekada. Pokazano je da je smanjenje nivoa estrogena u perimenopauzi i menopauzi povezano sa pojačanim znacima starenja kože. Hormonska terapija može da pomogne u sprečavanju ili odlaganju znakova starenja kože, ali takođe može da poveća rizik od raka dojke i materice.
Problem sa štitnom žlezdom takođe može biti uzrok suve kože. Dermatolog može da vam pomogne da poboljšate izgled vaše kože, ali ako imate i druge simptome, možda bi bilo bolje da posetite svog lekara.
Akne
Primarni uzrok akni je višak proizvodnje masnoća, što dovodi do začepljenja pora. Dok mnogi faktori doprinose nastanku akni, fluktuacije hormona, posebno tokom puberteta, su značajan faktor. Lojne žlezde, uključujući i one na koži lica, stimulišu se kada hormoni postanu aktivni tokom puberteta.
Akne su najčešće u područjima sa mnogo lojnih žlezda, uključujući:
- lice
- grudi
- gornji deo leđa
- ramena
Iako su akne često povezane sa hormonskim promenama tokom puberteta, zapravo postoji doživotna veza između akni i hormona. Ukoliko se akne sa godinama ne povlače one mogu da ukažu na problema sa hormonima.
Hormonske akne kod odraslih nastaju kada hormonalne promene povećavaju količinu masnoća koje proizvodi naša koža. Posebno su česte tokom trudnoće, menopauze i kod ljudi koji uzimaju terapiju testosteronom.
Akne i menstruacija
Menstrualni ciklus je jedan od najčešćih pokretača akni. Mnoge žene imaju mesečno izbijanje akni pre ili tokom menstruacije. Akne se razvijaju nedelju dana pre nego što se dobije menstruacija, a zatim nestaju. Dermatolozi preporučuju hormonsko testiranje osobama koje imaju akne u kombinaciji sa drugim simptomima, kao što su neredovne menstruacije i višak dlačica na licu ili telu.
Akne i androgeni
Akne koje ne nestaju mogu biti posledica viška androgena, muških hormona poput testosterona koje imaju i žene i muškarci. Androgeni doprinose nastanku akni prekomernom stimulacijom lojnih žlezda. Višak androgena („muških“ hormona koje imaju i muškarci i žene) čini lojne žlezde izuzetno produktivnim, može da dovede do preteranog rada vaših lojnih žlezda i time doprinose nastanku akni zbog hormonske neravnoteže. Androgeni takođe utiču na ćelije kože koje oblažu folikule dlake. Obe ove stvari mogu da začepe pore i izazovu pojavu akni. Višak masnoće i promene ćelija kože začepljuje pore, što dovodi do stvaranja akni. Lekar može da prepiše pilule za kontrolu rađanja, kortikosteroide kao što je prednizon (protivupalni lekovi) ili lekove protiv androgena za lečenje akni koje nastaju pod uticajem hormona. Deca svih polova imaju visok nivo androgena tokom puberteta, zbog čega su akne u to vreme tako česte. Nivoi androgena se obično smiruju u ranim 20-im godinama.
Hormonska neravnoteža i gubitak kose
Većina gubitka kose, kao što je muška ćelavost, je nasledna i nije povezana sa hormonskim promenama. Međutim, hormonske promene i neravnoteža ponekad mogu izazvati privremeni ili trajni gubitak kose kod žena. Kada hormoni poput estrogena padnu, drugi u vašem telu, poput testosterona, počinju da imaju veći uticaj. Rezultat je proređivanje kose ili gubitak kose. Ova pojava je često povezana sa:
- trudnoćom
- rođenjem deteta
- početkom menopauze
- nakon što počnete da uzimate pilule za kontracepciju
Prekomerna ili nedovoljna proizvodnja tiroidnih hormona takođe može da izazove gubitak kose.
Kako se leči hormonski poremećaj?
Postoji više načina kako možete sami sebi pomoći da se nosite sa hormonskim poremećajem.
Mere koje mogu pomoći u suočavanju sa hormonskim disbalansom kod žena uključuju:
Kontrolu težine: Istraživanja pokazuju da gubitak čak 10% trenutne telesne težine može da pomogne u regulisanju menstruacije i poveća verovatnoću da zatrudnite. Vežbajte bilo koju vežbu umerenog intenziteta kao što je brzo hodanje, vožnja bicikla ili plivanje bar 30 minuta, 5 dana u nedelji da biste održali zdravu težinu.
Promene u ishrani: Dodavanje soje, leblebija, sočiva, lanenog semena, celih žitarica, voća i zelenog povrća ishrani može pomoći da se smanji učestalost talasa vrućine (valunga). Izbegavajte konzumaciju slatke hrane i pića jer mogu da dodaju dodatne kilograme.
Dovoljno spavajte: Spavajte najmanje 7 do 8 sati dnevno da biste osigurali opšte blagostanje.
Lečenje talasa vrućine: Izbegavajte konzumaciju toplih napitaka, kofeina, začinjene hrane i alkohola jer oni mogu izazvati talase vrućine. Vežbajte duboko disanje, meditirajte i ostanite u hladnijem okruženju da biste smanjili učestalost talasa vrućine na skoro polovinu.
Ublažavanje suvoće vagine: Koristite estrogenske vaginalne gelove ili prstenove koji se mogu primeniti unutar vagine da biste smanjili suvoću.
Poboljšanje mentalnog zdravlja: Vežbajte opuštanje i meditaciju i prepustite se stvarima koje vam pružaju radost jer bi to pomoglo u smanjenju stresa i održavanju nivoa hormona u ravnoteži. Neki ljudi smatraju da joga pomaže u ublažavanju simptoma poremećaja hormonske ravnoteže. Ona je odlična za vašu snagu, fleksibilnost i ravnotežu. Takođe može da pomogne u gubitku težine, što može biti od pomoći u regulisanju hormona.
Medicinske terapije koje mogu pomoći u regulaciji poremećaja hormonske neravnoteže:
Hormonska supstituciona terapija – HST
U HST-u, oboleloj ženi se daju suplementi progesterona i estrogena da bi se održalo zdravlje kostiju, temperatura kože, vlažnost vagine i ublažili talasi vrućine i promene raspoloženja.
Lekovi za hormonsku kontrolu rađanja (kontraceptivna sredstva)
Ovi lekovi sadrže estrogen i progesteron koji mogu pomoći u regulisanju menstrualnih ciklusa (i srodnih simptoma) i ublažiti simptome kao što su akne i neželjeni rast kose. Dostupne opcije za lekove za kontrolu rađanja su pilule, prstenovi, flasteri, injekcije ili intrauterini ulošci.
Blokatori androgena
U nekim slučajevima, lekar može da prepiše i lekove protiv androgena da blokira aktivnost androgena, koji su inače odgovorni za akne, gubitak kose i neželjeni rast dlaka na licu.
NAPOMENA: Važno je naglasiti da je za većinu žena hormonska neravnoteža privremena, međutim nekima od njih može biti potrebna medicinska pomoć. Žene koje imaju znake hormonskog disbalansa treba da se konsultuju sa ginekologom radi daljeg ispitivanja.
Prirodni lekovi i suplementi za hormonski poremećaj
Da biste započeli oporavak od simptoma neravnoteže ženskih hormona, morate prvo da započnete sa rebalansom hormona. Rebalans hormona treba da počne dobrom ishranom, jer je hrana primarni gradivni blok estrogena i progesterona. Od ključne važnosti je optimizacija mikrobioma u crevima i potreba za adekvatnom i efikasnom hranom za ishranu dobrih bakterija našeg gastrointestinalnog trakta.
Ishrana
Prema nekim istraživanjima 4 namirnice koje narušavaju vaš hormonalni balans i koje treba da izbegavamo u našoj ishrani su:
- Crveno meso. Crveno meso sadrži velike količine zasićenih i hidrogenizovanih (trans) masti koje se smatraju nezdravim vrstama masti.
- Prerađena hrana. Prerađena i rafinisana hrana je povezana sa raznim zdravstvenim problemima.
- Kofein.
- Soja i mlečni proizvodi.
Promene životnog stila su još jedan pristup koji bi trebalo uzeti u obzir u nastojanju da se promeni neuravnotežen nivo hormona. “Mi smo ono što jedemo” je uobičajena izreka koja sadrži veliku količinu istine. Unos hrane koja se često sastoji od “brze hrane” nije dobra za nas. Promena u onome što unosimo u svoja tela može da napravi promenu u našim telima.
Smanjenje unosa soli je još jedan faktor u smanjenju nadimanja i u ublažavanju fizičkih i emocionalnih simptoma. Ovo može biti kontraproduktivno za one sa sindrom umora nadbubrežne žlezde (engl. Adrenal Fatigue Syndrome, AFS). Ograničavanje unosa šećera i kofeina može smanjiti simptome PMS-a. Izbegavanje ili barem smanjenje hrane sa aspartamom i MSG (monosodijum glutamat)(oba ekscitotoksina) poboljšaće funkcionisanje mozga i smanjiti simptome PMS-a.
Unos tečnosti
Probajte bilo koji od ovih napitaka navedenih u nastavku kako biste uravnotežili svoje hormone i podržali niz funkcija endokrinih žlezda.
- Vodu sa limunom
- Biljne čajeve
- Zlatni čaj od kurkume i mleka
- Zeleni čaj
- Matcha latte (zdrava zamena za kafu od mlevenog lišća jedne vrste zelenog čaja)
- Infuziranu vodu (voda sa voćem, povrćem ili začinskim biljem)
- Sokove bez šećera
- Jabukovo sirće
Bioidentični hormoni
Kako primena sintetičkih zamena za prirodne hormone ima dosta štetnih nusefekata, kao druga opcija predlaže se bioidentična zamena hormona (engl. bioidentical hormone replacement therapy, bHRT). Ove supstance su biohemijski iste kao ljudski hormoni i napravljene su od prirodnih materijala. Obično ih farmaceut sastavlja pojedinačno kako bi se dala jedinstvena doza svakom pacijentu. Bioidentične hormone već nekoliko godina istražuju i koriste milioni žena. Rezultati upotrebe ovih hormona su skoro ujednačeno pozitivni.
Bi-estrogen (obično nazvan Bi-est)
Pokazalo se da je veoma efikasan u ublažavanju vaginalne suvoće i bolnog odnosa, što su uobičajeni simptomi nedostatka estrogena. Estriol u biestrogenu reguliše ove simptome neravnoteže ženskih hormona. Estradiol, drugi sastojak biestrogena, takođe donosi olakšanje od suvoće vagine. Pored toga, ublažava noćno znojenje i talase vrućine, poboljšava raspoloženje i san, donosi više energije, poboljšava pamćenje i razmišljanje i smanjuje rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.
Tri-estrogen (obično nazvan Tri-est)
Dodaje estron kombinaciji estriola i estradiola koja se nalazi u bi-estrogenu. Ovaj bioidentičan hormon se obično koristi kod žena koje su ili pothranjene ili niske normalne težine.
Prirodni progesteron
Često se daje ženama koje imaju višak estrogena u poređenju sa progesteronom. Ovo je takođe poznato kao dominacija estrogena. Izgleda da prirodni progesteron povećava gustinu kostiju, što može da smanji rizik od osteoporoze. Poboljšava se san, povećava se libido, snižava se krvni pritisak i pomaže u regulaciji glukoze u krvi.
DHEA (Dehidroepiandrosteron)
Koristi se kod žena za povećanje libida, povećanje koštane mase, snižavanje holesterola i triglicerida, povećanje budnosti i pružanje osećaja blagostanja.
Lekovito bilje
Biljni lekovi su najčešće birani alternativni načini za balansiranje nivoa hormona. Oni su možda najlakši put za praćenje i čini se da su jedini dobar način da dođete direktno do izvora hormonske neravnoteže i da je ispravite.
U osnovi, postoje dve vrste biljaka koje se koriste za ovu svrhu a to su fitoestrogene i neestrogene biljke.
Fitoestrogene biljke sadrže estrogene sastojke koje proizvode biljke. Dakle, one rade na promeni hormonske neravnoteže unoseći u telo estrogene na biljnoj bazi. Jedina potencijalna poteškoća sa ovim pristupom je da dodavanjem spoljnih izvora estrogena, žensko telo može da počne samostalno da proizvodi manje estrogena. Ako se to dogodi, to doprinosi smanjenju sopstvenog estrogena u telu. Crni kohoš (Cimicifuga racemosa) je jedna od fitoestrogenih biljaka. Pokazano je da smanjuje grčeve i upale, a poznato je da je upala uključena u simptome poremećaja ravnoteže ženskih hormona i AFS. Ova biljka pomaže u opuštanju mišića materice, olakšavajući menstruaciju i grčeve koji često dolaze sa njom. Takođe može da pomogne u regulisanju menstrualnog ciklusa. Bilje je, međutim, strano za telo. Rizik od razvoja preopterećenja toksičnim reaktivnim metabolitima je mnogo veći nego kod normalnih prirodnih jedinjenja kao što je magnezijum.
Neestrogene biljke stimulišu proizvodnju hormona kod žena tako što obezbeđuju ishranu hipofizi i endokrinim žlezdama, pomažući im da bolje proizvode prirodne hormone. Ove biljke ne samo da dovode do ravnoteže estrogena, već pomažu i u ravnoteži progesterona i testosterona. Upotreba ovih biljaka može da bude najsigurniji način da se prirodnim putem poboljša ravnoteža ženskih hormona. Oni ne dodaju nikakve spoljne hormone telu, već se oslanjaju na stimulaciju sopstvene proizvodnje hormona u telu.
Ostale biljke koje mogu da pomognu u balansiranju ženskih hormona nije tako lako klasifikovati kao prethodno pomenute. Jedna od njih je konopljika (Chaste tree, engl. Chasteberri). Ova biljka podržava ženski menstrualni ciklus i ima neke prednosti za simptome PMS-a i menopauzu. Sadrži progesteron. Izgleda da konopljika pomaže u regulisanju količine prolaktina koju luči hipofiza, čime se smanjuje osetljivost i bol u grudima.
Koren ašvagande (Withania somnifera, indijski žen-šen) je još jedna biljka koja se koristi za suzbijanje nekih simptoma neravnoteže ženskih hormona. Ona je efikasni antistresni adaptogen koji ima umirujuće dejstvo na organizam, ali mu daje i energiju. Pokazano je da koren ašvagande hrani kosti i mišiće, smanjujući nelagodnost pokreta u zglobovima. Takođe smiruje um i pomaže ljudima da zaspe. Upotrebom ove biljke primećeno je poboljšanje kognitivnih funkcija. Nažalost, ovo jedinjenje može da pogorša stanje kod osoba sa nadbubrežnim umorom (AFS).
Suplementi
Vitamin B6, cink i magnezijum su neophodni za poboljšanje hormonske neravnoteže. Jedenje celih žitarica, orašastih plodova, mahunarki, morskih plodova, živine i povrća će dodati ove hranljive materije vašem telu.
Povećanje unosa hrane bogate omega-3 i omega-6 esencijalnim (naš organizam ih ne proizvodi) nezasićenim masnim kiselinama će početi da menja neravnotežu u nivou hormona. Hrana poput lanenog semena, semena bundeve i semena suncokreta povećaće nivoe omega-3. Jaja, orasi i živina sadrže omega-6 hranljive materije.
Pored prirodnih izvora ovih vitamina, minerala i nezasićenih masnih kiselina mogu se koristiti i sintetički preparati ovih suplemenata.
-
NUTRIEval test72,100.00din
Kako da sprečite hormonski poremećaj?
Iako se mnogi hormonski poremećaji ne mogu sprečiti, postoje određene stvari koje možete da uradite da biste optimizovali opšte zdravlje, što bi moglo da pomogne u održavanju ravnoteže hormona. Promena načina života je vrsta preporuke za sprečavanje pormećaja ravnoteže hormona koja ima najmanji rizik, ali zahteva najviše samodiscipline. Izbor hrane nije jedini element koji je uključen u ovu vrstu promene. Smanjenje stresa u našim životima je važno, kao i redovno fizičko vežbanje. Određene životne navike mogu da spreče ili bar smanje hormonski disbalans kod žena. Ove navike uključuju:
- Održavanje zdrave telesne težine
- Uravnoteženu, zdravu ishranu
- Redovno vežbanje
- Smanjenje stresa
- Dovoljno kvalitetnog sna
- Dobro upravljajte svojim hroničnim zdravstvenim stanjima (ako je moguće)
- Prestanak pušenja ili upotreba duvanskih proizvoda, ako pušite
- Vežbanje samoregulacije (duboko disanje, joga, pozitivna vizualizacija i meditacija) za upravljanje stresom
- Pranje i čišćenje lica, ruku, grudi i vrata
- Izbegavanje začinjene hrane i pića koja mogu izazvati talase vrućine
- Smanjenje upotrebe sredstava za čišćenje u domaćinstvu sa toksičnim hemikalijama
- Minimiziranje slatke i brze, gotove hrane
- Kuvanje u keramičkim tiganjima umesto u starim tiganjima sa neprijanjajućim slojem
- Kupovinu organskog voća i povrća koje nije prskano pesticidima
- Zakazivanje redovnih zdravstvenih pregleda radi procene zdravlja
Hormonski poremećaj kod žena – dijagnoza i testovi
Znaci i simptomi hormonskog poremećaja su obično dovoljni da kažu većini žena da nešto nije u redu sa njihovim hormonalnim statusom. Ako ste zabrinuti zbog neredovnih menstruacija ili talasa vrućine, razgovarajte sa svojim lekarom. U nekim slučajevima može da se preporuči dalja evaluacija.
Vaš lekar može da preporuči testove krvi da proveri vaš nivo:
• Folikulostimulirajućeg hormona (FSH) i estrogena (estradiola ), jer se nivoi FSH povećavaju, a nivoi estradiola smanjuju kako nastupa menopauza.
• Tireostimulišući hormon (TSH ), jer nedovoljno aktivna (hipotireoza), ili prekomerno aktivna (hipertireoza) štitna žlezda može da izazove simptome hormonalnog imbalansa.
U svim Beo-lab laboratorijama možete uraditi veliki broj analiza hormona, kako pojedinačnih tako i hormona koji se rade u sklopu dostupnih panela.
-
Hormonski panel za žene -osnovni4,600.00din
-
Hormonski panel za žene -prošireni8,820.00din
-
Štitna žlezda – Panel2,320.00din
-
Insulinska rezistencija-profil1,300.00din
-
Lipidni status700.00din
Navedene analize rade se iz seruma (uzorka krvi). Kako da se pravilno pripremite za uzorkovanje krvi pročitajte u uputstvu koje smo pripremili za vas: Priprema za uzimanje uzorka krvi.
Zakazivanje dolaska nije potrebno.
Rezultate dobijenih nalaza urađenih analiza tumači lekar koji vas je poslao na testiranje, na osnovu kojih će vam prepisati potrebnu terapiju.
Za sve informacije u vezi sa prethodno pomenutim analizama, možete nas kontaktirati na broj telefona +381113622888 ili nam svoj upit pošaljite na mail office@beo-lab.rs
Ukoliko Vam se sviđa članak podelite ga sa prijateljima.
Literatura
https://www.healthline.com/health/hormonal-imbalance
https://bluebirdprovisions.co/blogs/news/hormonal-imbalance-symptoms-in-females
https://www.baptisthealth.com/care-services/conditions-treatments/hormonal-imbalance
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22673-hormonal-imbalance
https://www.apollo247.com/blog/article/hormonal-imbalance-causes-and-therapies
https://www.webmd.com/women/ss/slideshow-hormone-imbalance
https://www.onhealth.com/content/1/hormone_imbalance_signs_symptoms
https://madisonwomenshealth.com/womens-health/hormone-imbalance-symptoms-and-treatments/
Acne. (n.d.). aocd.org/page/Acne
Adult acne. (n.d.). aad.org/public/diseases/acne/really-acne/adult-acne
Andersen SL. (2019). Frequency and outcomes of maternal thyroid function abnormalities in early pregnancy. tandfonline.com/doi/full/10.1080/00365513.2018.1555858
Cushing syndrome. (2017). rarediseases.org/rare-diseases/cushing-syndrome/
Breast cancer and bone loss. (2020). endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/breast-cancer-and-bone-loss
Grymowicz M, et al. (2020). Hormonal effects on hair follicles. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7432488/
Hyperthyroidism. (2018). medlineplus.gov/hyperthyroidism.html
Hypothyroidism (underactive thyroid). (2021).
niddk.nih.gov/health-information/endocrine-diseases/hypothyroidism
Menopause. (2018). fda.gov/medical-devices/home-use-tests/menopause
Menopause basics. (2019). womenshealth.gov/menopause/menopause-basics
Polycystic ovary syndrome. (2019). womenshealth.gov/a-z-topics/polycystic-ovary-syndrome
Premature ovarian insufficiency. (2016). medlineplus.gov/primaryovarianinsufficiency.html
Primary ovarian insufficiency. (2022). endocrine.org/patient-engagement/endocrine-library/primary-ovarian-insuffiency
Puberty. (2016). medlineplus.gov/puberty.html
Puberty and precocious puberty. (2021). nichd.nih.gov/health/topics/puberty
Swerdloff RS, et al. (2019). Gynecomastia: Etiology, diagnosis, and treatment.
ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279105/#gynecomastia-etiolog.INTRODUCTION
Testosterone levels test. (2020). medlineplus.gov/lab-tests/testosterone-levels-test/