Šta su anti-Toxoplasma gondii IgG antitela?
Pozitivan rezultat anti-Toxoplasma gondii IgG antitela ukazuje da se infekcija dogodila, ali titar ovih antitela ne pravi razliku između nedavne ili infekcije koja je prošla. Za dijagnozu nedavne infekcije nije dovoljan samo jedan pozitivan rezultat anti-Toxoplasma gondii IgG antitela. Kako bi se napravila razlika između nedavne i prošle infekcije, uzorke krvi pozitivne na IgM i IgG antitela bi trebalo testirati na Toxoplasma gondii – IgG At aviditet.
Povišeni IgG aviditet, zajedno sa visokom koncentracijom anti-Toxoplasma gondii IgG antitela i negativnim nalazom anti-Toxoplasma gondii IgM antitela, sugeriše na infekciju koja se dogodila pre više od 4 do 6 meseci. Ovo je indikacija da je infekcija verovatno prošla i da je osoba razvila imunitet protiv parazita.
S druge strane, povišeni nivoi oba tipa imunoglobulina u krvi, uz nizak IgG aviditet, mogu ukazivati na nedavnu infekciju. U ovom slučaju, preporučuje se ponovno testiranje na anti-Toxoplasma gondii IgM i IgG antitela nakon 3 nedelje kako bi se potvrdila nedavna infekcija.
Kada se određuju anti-Toxoplasma gondii IgG antitela?
Testiranje na toksoplazmu se može koristiti za postavljanje dijagnoze aktivne, reaktivirane ili prošle infekcije izazavane Toxoplasmom gondii kod:
- Trudnica (obično se TORCH analiza radi u prvom trimestru trudnoće)
- Žena koja se spremaju za ostvarivanje u ulozi majke ( TORCH panel-spremi se da postaneš mama )
- Osoba sa oslabljenim imunitetom (imunokompromitovani pacijenti) sa simptomima toksoplazmoze
- Pacijenta koji se pripremaju za transplantaciju organa ili koštane srži
- Novorođenčadi sa određenim (urođenim) abnormalnostima
TORCH je akronim za:
- toksoplazmozu (Toxoplasma gondii)
- rubeolu (Rubella)
- citomegalovirus (CMV)
- virus herpes simpleksa (HSV)
Primarna infekcija tokom trudnoće može da se prenese transplacentalnom transmisijom parazita i time izazove kongenitalnu infekciju. Kongenitalna infekcija je ozbiljnija ukoliko se dogodi u ranim stadijumima trudnoće. Najčešće posledice kongenitalne toksoplazmoze su horioretinitis, intrakranijalne kalcifikacije i hidrocefalus. Većina beba koje su se inficirale kasnije u toku trudnoće su po rođenju asimptomatske, sa posledicama koje se ispoljavaju kasnije u životu.
Rano lečenje i medicinski tretman nakon postavljanja prenatalne dijagnoze infekcije izazavane parazitom Toxoplasma gondii smanjuje učestalost i ozbiljnost kongenitalne toksoplazmoze.
Uzorkovanje
Analiza anti-Toxoplasma gondii IgG antitela se radi iz uzorka venske krvi.
Priprema za analizu
Posebna priprema nije potrebna. Preporuka je da vađenje krvi ne bude neposredno nakon obroka.
Vreme izdavanja rezultata
Rezultat se izdaje za 3 radna dana.
Tumačenje dobijenih rezultata
Dobijene rezultate analize anti-Toxoplasma gondii IgG antitela će protumačiti izabrani lekar koji ima uvid u istoriju bolesti pacijenta, kao i razloge zbog kojih je dato testiranje bilo zahtevano.