Šta je TBEV?
TBEV (Tick-borne encephalitis virus) je virus krpeljnog encefalitisa. Encefalitis izazvan krpeljima je virusna infekcija koja zahvata centralni nervni sistem, uzrokujući ozbiljne neurološke simptome.
Krpelji koji šire virus krpeljnog encefalitisa najaktivniji su u toplijim mesecima, a to je od aprila do novembra. Ljudi koji provode vreme napolju u šumama ( do 2000 metara nadmorske visine) ili blizu njih su u najvećem riziku od zaraze.Ogromna većina infekcija virusom je rezultat zaraženih krpelja, koji često ostaju čvrsto pričvršćeni za kožu danima. Ne postoje opisani slučaji prenosa sa osobe na osobu.
Kada se radi analiza TBEV?
Analiza TBEV se radi PCR metodom kada postoji sumnja na infekciju virusom krpeljnog encefalitisa, posebno ako je pacijent bio izložen zaraženim krpeljima ili je konzumirao nepasterizovane mlečne proizvode u endemskim područjima. Analize se često traže u slučaju febrilnog stanja praćenog neurološkim simptomima (glavobolja, povišena temperatura, poremećaji mentalnog stanja i motoričkih funkcija).
Uzorkovanje
Najpouzdaniji uzorak za ovu analizu je sam krpelj, iako se test može primeniti i na druge uzorke, poput krvi ili likvora, u zavisnosti od kliničke slike.
Virus krpeljnog encefalitisa često se manifestuje nespecifičnim simptomima, a u fazi kada je prisutan u krvotoku (diseminacija), može lako proći nezapaženo.
Zato se, kada je to moguće, preporučuje analiza direktno iz uklonjenog krpelja, jer on pruža najraniju i najprecizniju informaciju o potencijalnoj infekciji i omogućava pravovremeno reagovanje.
Priprema za analizu
Za analizu je potreban uzorak krvi pacijenta. U slučajevima kada se sumnja na meningitis ili encefalitis, može se analizirati i uzorak cerebrospinalne tečnosti (likvora).
U slučaju uboda krpelja, važno je pravilno ukloniti parazita. Krpelj se pažljivo vadi pincetom, laganim okretanjem suprotno od smera kazaljke na satu, bez naglog čupanja ili gnječenja. Ne preporučuje se korišćenje ulja, alkohola ili drugih hemijskih sredstava, jer mogu izazvati dodatno ispuštanje sadržaja krpelja u kožu. Posebno treba paziti da se cela glava krpelja, uključujući usni aparat, ukloni u potpunosti.
Ako delovi krpelja ostanu u koži, preporučuje se konsultacija sa lekarom.
Nakon uklanjanja, krpelj treba staviti u sterilnu bočicu (npr. bočicu za urin) i preliti sa malo fiziološkog rastvora, samo toliko da ga u potpunosti prekrije. Uzorak je potrebno čuvati u frižideru (ne zamrzavati) do momenta transporta u laboratoriju.
Vreme izdavanja rezultata
Na rezultat se čeka do 10 radnih dana.
Tumačenje dobijenih rezultata
Rezultate testa tumači lekar koji vas je uputio na ovo testiranje