Koje analize obuhvata preventivni ginekološki panel?
Preventivni ginekološki panel uključuje ispitivanje:
- Cervikalnog i vaginalnog brisa na prisustvo patogenih bakterija i gljivica
- Grupe vaginalnog sekreta
- PAPA test
Bakteriološka/mikološka analiza cervikalnog i vaginalnog brisa je tehnika kultivacije uzoraka briseva sluzokože vagine i grlića materice na hranljivim podllogama. Uzorak cervikalnog i vaginalnog brisa se ispituje u dijagnostičke svrhe, odnosno u cilju izolovanja mikrobiološkog uzročnika bolesti genitalnog trakta.
Vaginalni sekret ima značajnu ulogu u regulisanju higijene ženskih genitalnih organa (izbacivanje mrtvih ćelija i bakterija, čime se održava čistoća vagine i sprečava razvoj infekcija).
Prema promeni boje, izgleda i mirisa vaginalnog sekreta, kao i uzročniku infekcije, postoji podela na 6 grupa vaginalnog sekreta:
- I i II grupa: Vaginalni sekret je najčešće providan, bez (neprijatnog) mirisa. Prva i druga grupa vaginalnog sekreta su indikatori za normalnu vaginalnu floru i ne zahtevaju terapiju.
- III grupa: Boja vaginalnog sekreta se kreće od beličaste do bledo žute nijanse. Ovaj tip vaginalnog sekreta uglavnom uzrokuju patogeni, iz porodice koka (streptokok, stafilokoka, enterokok), kao i ešerihija koli, koji su sastavni deo fiziološke crevne flore. Obično je III grupa praćena prisustvom velikog broja leukocita i patogenih bakterija pa će lekar predložiti lečenje.
- IV grupa: Vaginalni sekret je gustiji, obilne konzistencije izraženije žute boje i oštrijeg mirisa. IV grupa vaginalnog sekreta se obično javlja kod bakterijske infekcije koju izaziva bakterija gonokok. Prema protokolu lečenja, oba partnera uzimaju prepisanu terapiju.
- V grupa: Vaginalni sekret je neprijatnog mirisa, uz pojavu iscedka žutozelene boje. Najčešće je posledica infekcije čiji je uzročnik bakterija trichomonas vaginalis. Prema protokolu lečenja, oba partnera uzimaju prepisanu terapiju.
- VI grupa: Vaginalni sekret je guste, bele tzv. siraste konzistencije, najčešće bez jakog mirisa. Infekciju izaziva gljivica iz roda kandida (Candida albicans) i neophodno je lečenje.
Papa test je metoda skrininga grlića materice koja se koristi za otkrivanje potencijalno premalignih i malignih procesa na grliću materice. Abnormalni nalazi se često prate osetljivijim dijagnostičkim procedurama i, ako su opravdane, intervencijama koje imaju za cilj da spreče progresiju i nastanak raka grlića materice.
Gde se može uraditi preventivni ginekološki panel?
Za potrebe uzimanja ženskih genitalnih briseva Beo-Lab laboratorije imaju posebno opremljene kabinete.
Kabineti imaju svu potrebnu opremu, kao i edukovan stručni kadar.
Na sledećim lokacijama Beo-lab laboratorija je dostupno uzimanje cervikalnih briseva za PAPA test:
- Resavska 58-60, Beograd
- Pjarona de Mondezira 30/5, Beograd
- Crnotravska 7-9, Beograd
- Nikolaja Gogolja 30A, Beograd
- Braće Ribnikar 7, Novi Sad
NAPOMENA: Potrebno je unapred proveriti dostupnost uzorkovanja cervikalnog brisa za PAPA test na gore pomenutim lokacijama, pozivanjem broja telefona
+381113622888 za lokacije Beo-lab laboratorija u Beogradu, kao i broja telefona
+381213025050 za Beo-lab laboratoriju u Novom Sadu.
Trudnicama ne uzimamo briseve (izuzev dostavljenog uzorka od strane ginekologa).
Uzimanje genitalnih briseva se NE OBAVLJA na svim lokacijama Beo-lab laboratorija.
Ukoliko želite da vaš ginekolog uradi uzorkovanje možete uzorke dostaviti lično u neku od naših laboratorija, kako u Beogradu tako i u ostatku Srbije (vama najbližu) ili da dostavljanje uzorka do laboratorije ginekološka ordinacija uslužno uradi za vas.
Predlažemo vam da pročitate i uputstvo:
Kako da se pravilno pripremite za uzokovanje pročitajte u uputstvu Priprema za uzimanje genitalnih briseva.