Kada se radi Osnovni panel za polno prenosive bolesti (STD)?
Vreme kada bi trebalo da se testirate na STD može da varira u zavisnosti od pojedinačnih okolnosti.
Redovni skrining
Čak i ako nemate simptome, preporuka je da se redovno testirate ako ste seksualno aktivni i imate više partnera ili novog partnera. Učestalost testiranja može da varira u zavisnosti od vašeg nivoa seksualne aktivnosti i prevalencije polno prenosivih bolesti, ali godišnje testiranje je uobičajena preporuka.
Simptomi
Ako osetite simptome polno prenosive bolesti, kao što su neobičan iscedak, rane, bol, svrab ili osećaj peckanja, važno je da se odmah testirate. Neke polno prenosive bolesti možda ne izazivaju simptome, tako da je redovno testiranje i dalje neophodno čak i ako se osećate dobro.
Rizično ponašanje
Ukoliko ste imali nezaštićeni polni odnos, ili imate više partnera, trebalo bi da se testirate češće.
Planiranje trudnoće
Ako planirate da zatrudnite ili ste već trudni, važno je da se testirate na polno prenosive bolesti, jer neke infekcije mogu biti štetne za bebu.
Rutinski zdravstveni pregled
Možete razgovarati o svom seksualnom zdravlju i potrebi za testiranjem na polno prenosive bolesti sa lekarom tokom rutinskih pregleda. Oni mogu dati smernice o odgovarajućem rasporedu testiranja na osnovu vaših individualnih okolnosti.
Mnoge polno prenosive bolesti mogu biti asimptomatske (bez simptoma), tako da je redovno testiranje ključno za rano otkrivanje i lečenje. Testiranje i poznavanje statusa polno prenosivih bolesti ne samo da štiti vaše zdravlje, već pomaže i u sprečavanju širenja infekcija na druge. Važno je da koristite zaštitu (kao što su kondomi) tokom seksualne aktivnosti kako biste smanjili rizik od zaraze ili širenja polno prenosivih bolesti, čak i ako ste vi i vaš partner(i) imali negativan test.
Koje analize obuhvata Osnovni panel za polno prenosive bolesti (STD)?
Analize koje obuhvata osnovni STD panel su:
Uzorkovanje
Uzorak je venska krv.
Priprema za analizu
Nije potrebna posebna priprema za analize koje ulaze u ovaj panel. Panel možete uraditi na svim lokacijama Beo-lab laboratorija.
Vreme izdavanja rezultata
Rezultati su gotovi u toku istog dana (kroz 24h od momenta testiranja).
Tumačenje dobijenih rezultata
Tumačenje rezultata testa na polno prenosive bolesti najbolje je uraditi u konsultaciji sa zdravstvenim radnikom koji može dati specifične smernice na osnovu vaših individualnih okolnosti, vrste obavljenog testa i polno prenosivih bolesti koje se testiraju. Od suštinskog je značaja da budete proaktivni u vezi sa svojim seksualnim zdravljem, tražite testiranje po potrebi i sledite preporučene preventivne mere, kao što je korišćenje zaštite tokom seksualne aktivnosti.