Stanja koja mogu izazvati hirzutizam
Hirzutizam može biti uzrokovan nekim od sledećih stanja:
- Sindrom policističnih jajnika (PCOS). PCOS izaziva neravnotežu polnih hormona. Tokom godina, sindrom policističnih jajnika može prouzrokovati pojavu prekomernog rasta dlaka, neredovnih menstruacija, gojaznost, neplodnost, kao i pojavu policističnih jajnika.
- Cushingov sindrom. U osnovi ovog oboljenja je izloženost organizma dejstvu visokih koncentracija hormona kortizola. Može se javiti kada nadbubrežne žlezde proizvode previše kortizola, ili zbog uzimanja lekova kao što je prednizon tokom dužeg vremenskog perioda.
- Kongenitalna hiperplazija nadbubrežne žlezde. Ovo nasledno stanje karakteriše abnormalna proizvodnja steroidnih hormona, uključujući kortizol i androgene, od strane nadbubrežnih žlezda.
- Retko, tumor koji luči androgen u jajnicima ili nadbubrežnim žlezdama može izazvati hirzutizam.
- Lekovi koji se koriste za lečenje žena sa endometriozom mogu izazvati hirzutizam.
Hirzutizam profil (pojačana maljavost kod žena)
U svim Beo-lab laboratorijama možete uraditi Hirzutizam profil koji obuhvata praćenje sledećih parametara:
Andostendion
Androstendion je steroid koji služi kao glavni prekursor testosterona i estrona. Njegov klinički značaj potiče od činjenice da je često povišen u slučajevima abnormalnog rasta dlaka (hirzuitizam) i virilizacije (maskulinizacije).
Kod žena, povećana maljavost i rast dlaka na telu i licu, prestanak menstruacije (amenoreja), pogoršanje akni i promene na genitalijama mogu biti posledica prevelike količine androstendiona.
Testosteron
Testosteron je muški polni hormon. Kod žena se male količine ovog hormona formiraju u jajnicima i pri fiziološkim koncentracijama nemaju specifičane efekte. Usled razvoja muških polnih karakteristika kod žena, lekar može savetovati da proverite nivo testosterona (zajedno sa drugim polnim hormonima).
Free testosteron
Slobodni (free) testosteron je oblik testosterona koji cirkuliše u krvotoku i nije vezan za proteinske nosioce, što znači da može delovati kao receptor za bilo koju ćeliju u organizmu.
Koncentracija slobodnog testosterona je povećana kod žena sa hiperandrogenizmom (povišena koncentracija muških polnih hormona) udruženim sa hirzutizmom (pojačana maljavost) u prisustvu ili odsustvu policističnih jajnika. Dodatno, određivanje slobodnog testosterona se radi kada je nivo SHBG povećan ili smanjen (hipotireoidizam i gojaznost).
17-OH progesteron
17-OH progesteron je koristan laboratorijski parametar u dijagnostici nastanka pojačane maljavosti, kao i sekundarnih muških polnih karakteristika kod žena (hirzuitizam). Povišena koncentracija ovog hormona, zajedno sa visokim nivoima DHEA-S, koje prate i granične i/ili povišene vrednosti testosterona i free testosterona utiču na pojavu pojačane maljavosti kod žena tj. hirzutizma.
DHEA-S
DHEA-S je muški (androgeni) hormon koji proizvode nadbubrežne žlezde i kod muškaraca i kod žena.
Merenje DHEA-S može biti koristan parametar za dijagnostiku kod žena sa kliničkim simptomima hiperandrogenizma. DHEA-sulfatni test se često radi kod žena koje pokazuju kliničke znake viška muških hormona.
Neki od ovih znakova su:
- Izraženija maljavost (pojava dlaka)
- Masna koža
- Akne
- Neredovne menstruacije
- Problemi sa začećem/trudnoćom
- Smanjen libido
- Nagle promene raspoloženja
- Glavobolja
Uzorkovanje
Uzorak je venska krv.
Priprema za analizu
Nije potrebna posebna priprema za ove analize (osim ako savet lekara nije drugačiji)
Vreme izdavanja rezultata
Rezultate analiza androstendiona, testosterona i DHEA-S možete očekivati u toku istog dana, dok je dinamika izdavanja rezultata za slobodni testosteron i 17-OH progesterona do 8 radnih dana.
Tumačenje dobijenih rezultata
Rezultate testa tumači lekar koji vas je uputio na ovo testiranje. Lekar će uz rezultate laboratorijskih testova obaviti i duge kliničke preglede (ultrazvuk, anamneza) značajne za postavljanje dijagnoze hirzutizma.