Da li u užoj porodici imate osobu sa dijagnozom dijabetesa?
Analiza antitela povezanih sa dijabetesom vam pruža informaciju da li se i kod vas tokom života može javiti poremećaj metabolizma ugljenih hidrata i insulina. Ova antitela su deo preventivne laboratorijske dijagnostike, posebno značajna za porodice sa istorijom dijabetesa.
Proverite antitela povezana sa dijabetesom kroz panel analiza:
- ICA antitela
- IA2 antitela (Tyrozin phosphat)
- GAD antitela
Panel koji obuhvata ICA antitela, IA2 antitela i GAD antitela mnogi doktori smatraju dobrom podlogom za praćenje razvoja dijabetesa kod pojedinaca tokom života, a naročito ukoliko postoji pozitivna istorija ove bolesti u bliskoj porodici.
ICA antitela
ICA antitela su antitela usmerena protiv ćelija pankreasa Langerhansovih ostrvaca koja stvaraju i sekretuju insulin. Marker su imunološke destrukcije ćelija pankreasa.
Ova antitela se mogu razviti kod mladih osoba u dečijem uzrastu i biti pokazatelj mogućeg razvoja dijabetesa tipa1.
IA2 antitela
IA2 antitela su antitela usmerena protiv enzima tirozin fosfataze koji ima važnu ulogu u metabolizmu ugljenih hidrata. Ova antitela mogu poslužiti doktoru kao smernica za postavljanje dijagnoze dijabetesa tip1.
GAD antitela
GAD antitela su antitela na dekarboksilazu glutaminske kiseline, i njihovo prisustvo u krvi može biti rani dokaz o postojanju i aktivnosti autoimune bolesti.
Određivanje GAD antitela je koristan parametar lekaru za postavljanje precizne dijagnoze, kao i za lečenje pacijenata sa dijabetesom. Ova antitela, prisutna mnogo godina pre postavljanja dijagnoze dijabetesa, smatraju se visoko prediktivnim parametrom u postavljanju dijagnoze dijabetesa tip1, kao i drugih endokrinih poremećaja.
Pojava GAD antitela, ICA antitela, kao i IA2 antitela su najraniji markeri destrukcije beta ćelija pankreasa. Antitela se mogu otkriti i 10 do 15 godina pre pojave simptoma i kliničke manifestacije dijabetesa tipa1.
Važno je napomenuti da se ne mora razviti šećerna bolest kod svih osoba kod kojih je dokazano prisustvo ovih antitela u krvi, mada su šanse za to mnogo veće ako je prisutno više od jednog antitela, kao i kada već postoji porodična anamneza dijabetesa tipa1.
Konačno, nakon uspostavljanja dijagnoze dijabetesa, ovi parametri pomažu da se napravi razlika između autoimunog dijabetesa tip1 i dijabetesa tipa2.
SAZNAJ VIŠE
Kako bi saznali više o dijabetesu, preporučujemo vam da pročitate članak:
Dijabetes, simptomi, dijagnostika i prevencija