Anti-Milerov hormon (AMH ) proizvode reproduktivna tkiva – kod muškaraca testisi, kod žena jajnici. Njegova uloga kao i njegov nivo variraju u zavisnosti od pola i starosti.
AMH ima važnu ulogu u razvoju muških polnih organa tako što blokira, još u toku embrionalne faze, razvoj Milerovih kanala iz kojih nastaju ženski polni organi, istovremeno stimulišući razvoj muških reproduktivnih organa.
Kod muškaraca nivo ovoh hormona ostaje povišen do puberteta, a nakon toga počinje da opada.
Kod devojčica nivo AMH ostaje nizak do puberteta, a nakon toga jajnici počinju sa proizvodnjom hormona, dostižući najviši nivo tokom reproduktivnog perioda žene.
Anti-Milerov hormon luče preantralni i antralni folikuli, veličine 3–8mm. Nakon rasta folikula preko 8mm prestaje stvaranje AMH. Vremenom, broj folikula se smanjuje, samim tim opada i njihov nivo.
Nivo ovog hormona sa godinama blago opada, u toku reproduktivnog perioda žene i eventualno će ostati nemerljiv nakon menopauze.
Kome se preporučuje AMH test?
AMH hormon je značajan test koji se određuje:
- Kod procena statusa jajnika, uključujući rezervu jajnika i reakciju jajnika;
- Kao deo procene neplodnosti i protokola potpomognute oplodnje
- Kod procene statusa menopauze (da se predvidi početak menopauze),
- Kod skrininga sindroma policističnih jajnika (PCOS)
- Kod muškaraca u cilju dijagnostike seksualnih anomalija, kao i kod nespuštanja testisa (kriptohizam).
- Procena funkcije testisa kod novorođenčadi i dece;
- Praćenje pacijenata sa tumorima granuloze jajnika koji luče Anti-Mulerov hormon.
Ispitivanjem rezervi jajnih ćelija može da se proceni preostali broj reproduktivnih godina žene.
Sa godinama, broj jajnih ćelija postaje sve manji, samim tim i nivo AMH hormona niži, pa je procena rezervi jajnika i njihovog reproduktivnog potencijala važna u opštoj populaciji žena koje imaju 35+ godina.
Procena rezervi jajnika je postala posebno važna u populaciji žena koje se pripremaju se za postupak vantelesne oplodnje.
Nedavna istraživanja su istakla i upotrebu AMH u raznim patološkim stanjima jajnika, uključujući sindrom policističnih jajnika, tumor granuloza ćelija i prevremeno zatajivanje jajnika (POF – Premature ovarian failure).
AMH može da se koristi i kao tumor marker kod sumnje na tumor jajnika koji produkuje AMH, kao i za praćenje efikasnosti same terapije tumora.
-
AMH -CMIA metoda (Anti Mulerian Hormon)2,550.00din
-
Anti Mullerian hormon (AMH)3,340.00din
AMH test možete poručiti online preko E-laboratorije.
AMH – marker za repriduktivni potencijal
Anti-Milerov hormon koristi se kao pouzdan marker za reproduktivni potencijal jajnika i predstavlja zlatni standard u proceni ovarijalne rezerve (termin „ovarijalna rezerva“ opisuje broj i kvalitet preostalih oocita u jajnicima).
Njegove vrednosti ne zavise od telesne težine, načina života, ishrane, upotrebe alkohola.
Dodatno, za razliku od ostalih serumskih markera ovarijalne rezerve (FSH i inhibin B), AMH vrednosti tokom menstrualnog ciklusa su relativno konstantne, pa se može meri bilo kada u toku menstrualnog ciklusa.
Kao marker rezerve jajnika, AMH je koristan kako za procenu reproduktivnog veka zdravih mladih žena, a posebno za predviđanje odgovora jajnika na stimulaciju tokom postupka vantelesne oplodnje.
Nivo AMH ne može direktno da pokaže aktuelni broj oocita (jajnih ćelija), ali pouzdano ukazuje na njihov ukupni broj i potencijal.
Faktori koji utiču na vrednosti AMH
Na vrednost ovog hormona u krvi utiču sledeća stanja:
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) – Ovo je jedan od najčešćih hormonskih poremećaja kod žena u reproduktivnom periodu. Najčešći simptomi koji ukazuju na ovo stanje su:
- Izostanak menstruacija
- Gojaznost
- Pojačana maljavost
- Bubuljice (akne)
- Masna kosa
Hemoterapija
Oralna kontracepcija – U raznim studijama je dokazan negativan uticaj oralnih kontraceptiva na nivo AMH.
Oralni kontraceptivi dovode do smanjenja nivoa hormona i realno su njegove vrednosti nešto malo veće u odnosu na izmerene kod osoba koje koriste oralne kontraceptive.
Supresivni efekat oralnih kotraceptiva na AMH nestaje nakon 3-6 meseci.
Šta nam govori niska/ visoka vrednost AMH kod žena?
Povišene vrednosti AMH nalaze se kod žena koje imaju sindrom policističnih jajnika (PCOS).
Sa druge strane niske vrednosti AMH ukazuju na manji broj jajnih ćelija, manja je ovarijalna rezerva i samim tim manja je učestalost ostvarenih trudnoća.
Niske vrednosti takođe mogu ukazivati na menopauzu i perimenopauzu.
AMH hormon kako ga povećati?
Nažalost, ne postoje dokazani načini kako bi se podigao nivo AMH, ali neke studije su pokazale da vitamin D i DHEA mogu znatno doprineti u podizanju nivoa hormona.
Međutim, neophodno je sprovesti još studija na ovom polju kako bi se ova tvrdnja naučno utemeljila.
AMH test u Beo-lab laboratorijama
U Beo-lab laboratorijama na raspolaganju su vam dve potpuno-automatizovane metode testa: AMH CMIA metoda i AMH ECLIA metoda.
U pitanju su potpuno automatizovani testovi poslednje generacije kod kojih je smanjena mogućnost nastanka ljudske greške.
Navedene analize možete poručiti online preko Beo-lab E-laboratorije.
SAZNAJ VIŠE
Inhibin B – procena folikularne rezerve jajnika i njihove funkcije.