Kada kažemo oralno zdravlje, mislimo na prevenciju bolesti usta i zuba. Akcenat bi trebalo stavitio kako na redovno pranje zuba, tako i na istovremeno čišćenje jezika i grla, ali i zdravu ishranu.
Zbog zdravlja naših najmlađih najveći izazov je da im usadimo zdrave navike u ishrani, naviku redovnog pranja zuba, kao i redovnih poseta zubaru. Ovo posebno dobija na značaju kada mlečne zube naših mališana zamene stalni.
Saveti kako da kod dece stvorite naviku i želju za redovnim pranjem zuba.
- Prepustite im izbor četkice i paste. Dozvolite deci da od ponuđenog, sama izaberu svoju četkicu i pastu. Donošenjem samostalnih odluka u odabiru, verovatno će sa više zadovoljstva pristupiti činu pranja zuba;
- Budite im primer. Perite zube zajedno sa svojom decom. Ukoliko nemate vremena ujutru, neka to bude vaš zajednički ritual pred spavanje.
- Neka sami peru svoje zube. Pružite i njima šansu da sami peru zube, pogotovo dok se još uče toj veštini. Koliko god to bilo nevešto i nepravilno. Vi im na kraju pomozite da zubi budu ipak detaljno oprani.
- Pronađite vreme za pranje zuba u večernjim satima. Često su deca, pred odlazak na spavanje, razdražljiva i nisu rada da peru zube. Ukoliko je i sa vašim detetom ovo slučaj, odredite vreme posle večere za večernju higijenu zuba.
- Naučite ih da grgoću. Grgotanje vode kao i mućkanje je jako bitno za detaljno pranje i ispiranje usne šupljine i grla. Deci to može biti jako zabavno! Imajte strpljenja. Trebaće vremena za ovu veštinu, biće tu i pokvašenih majčica i pidžamica, ali će naučiti..
- Ko ima najduži jezik?! Deca vole da se plaze, dok je odraslima to neprimereno. U kupatilu, dok peru zube, plaženje je dopušteno, a ujedno i praktično da se isčetka jezik i sklone bakterije.
- Za to vam mogu poslužiti i četkice koje imaju reljefastu glavu upravo predviđenu za čišćenje jezika.
- Vodite decu kod zubara i kada su zubi zdravi . Lakše će se navići na zubarsku ordinaciju, njene mirise , zubarku/zubara… kada problem ne postoji. Kada se i pojavi problem, lakše će prihvatiti i sarađivati u njegovom otklanjanju.
Zdrave navike u ishrani za zdravlje kako zuba, tako i celokupnog organizma
Najbolji način za borbu protiv karijesa i ostalih bolesti usta i zuba, pored održavanja redovne higijene usta (dva puta dnevno) je i pravilno izbalansirana ishrana.
Ishrana koja je redovna i koja je uz to bogata, između ostalog, svežim namirnicama: voćem i povrćem i mlečnim proizvodima, obezbediće zdravlje ne samo vašim zubima i zubima vaše dece, već i celokupnom organizmu.
Zdrava ishrana obezbediće organizmu dovoljno vitamina i minerala i drugih hranljivih materija, a samim tim i pravilan rast i razvoj mišića,kostiju, zuba, kose, noktiju…
Slatkiši, grickalice i drugi industrijski konditorski proizvodi, kao i gazirana pica, bogata šećerom ( prostim ugljenim hidratima), zadovoljiće, najčešće, samo energetske potrebe organizma.
Ishrana bogata svežim namirnicama sa ograničenim unosom slatkiša i slatkih napitaka od neprocenjivog je značaja za pravilan rast, razvoj i zdravlje usta i zuba vaše dece, ali i zdravlja celog tela.
Usvajanje zdravih životnih navika je značajno od najranijeg uzrasta!