Borrelia burgdorferi i virus krpeljnog encefalitisa – TBEV PCR – iz krpelja
Određivanje prisustva Borrelia-e burgdorferi i virusa krpeljnog encefalitisa (TBEV) pomoću PCR metode iz istog krpelja, predstavlja visoko specifičnu laboratorijsku analizu koja omogućava detekciju uzročnika bolesti u organizmu krpelja. Ova analiza se koristi kako bi se identifikovalo prisustvo patogena koji mogu izazvati ozbiljne bolesti, kao što su Lajmska bolest i krpeljni encefalitis.
Kada se radi analiza Borrelia burgdorferi i virus krpeljnog encefalitisa – TBEV PCR – iz krpelja?
Analiza Borrelia burgdorferi i virus krpeljnog encefalitisa – TBEV PCR – iz krpelja se obično preporučuje u sledećim slučajevima:
- Ako je osoba imala kontakt sa krpeljom i postoji sumnja da je krpelj zaražen nekim od ova dva patogena, ili sa oba.
- Ako osoba razvije simptome bolesti koje podsećaju na Lajmsku bolest ili krpeljni encefalitis nakon uboda krpelja, kao što su groznica, glavobolja, umor, neurološki problemi ili pojava specifičnog osipa (eritema migrans)
- U endemskim područjima gde je zastupljen prenos patogena ujedom krpelja, analiza se može koristiti kao preventivna mera za procenu rizika.
Uzorkovanje
Najadekvatniji uzorak za ovu analizu je sam krpelj, iako je test moguće primeniti i na druge uzorke poput krvi ili cerebrospinalne tečnosti (likvora).
S obzirom na to da virus krpeljnog encefalitisa može imati nespecifične simptome i prolazi kroz fazu viremije (prisustva virusa u krvotoku), postoji mogućnost da infekcija prođe neopaženo ili ostane nedetektovana u ranoj fazi.
Zato se preporučuje analiza direktno iz krpelja, jer upravo on predstavlja najpouzdaniji izvor za otkrivanje prisustva virusa ili bakterije, i time omogućava pravovremenu procenu rizika od infekcije.
Priprema za analizu
Za analizu je potreban uzorak krvi pacijenta. U slučajevima kada se sumnja na meningitis ili encefalitis, može se analizirati i uzorak cerebrospinalne tečnosti (likvora).
U slučaju uboda krpelja, važno je pravilno ukloniti parazita. Krpelj se pažljivo vadi pincetom, laganim okretanjem suprotno od smera kazaljke na satu, bez naglog čupanja ili gnječenja. Ne preporučuje se korišćenje ulja, alkohola ili drugih hemijskih sredstava, jer mogu izazvati dodatno ispuštanje sadržaja krpelja u kožu. Posebno treba paziti da se cela glava krpelja, uključujući usni aparat, ukloni u potpunosti.
Ako delovi krpelja ostanu u koži, preporučuje se konsultacija sa lekarom.
Nakon uklanjanja, krpelj treba staviti u sterilnu bočicu (npr. bočicu za urin) i preliti sa malo fiziološkog rastvora, samo toliko da ga u potpunosti prekrije. Uzorak je potrebno čuvati u frižideru (ne zamrzavati) do momenta transporta u laboratoriju.
Vreme izdavanja rezultata
Na rezultat se čeka do 10 radnih dana.
Tumačenje dobijenih rezultata
Rezultate testa tumači lekar koji vas je uputio na ovo testiranje.
SAZNAJ VIŠE: