Šta je DHEA-S?
DHEA-S se u organizmu pretvara u androgene (testosteron i androstendion) i estrogen. Muškarci proizvode više testosterona, dok žene proizvode više estrogena, ali oba pola proizvode i koriste ove hormone. DHEA-S je ključan za razvoj muških polnih karakteristika tokom puberteta i za reprodukciju kod oba pola.
Obe nadbubrežne žlezde (po jedna na vrhu svakog bubrega) su odgovorne za produkciju najveće količine DHEA-S hormona u telu. Testisi u muškom reproduktivnom sistemu, kao i jajnici u ženskom reproduktivnom sistemu takođe proizvode male količine ovog hormona.
Fiziološka uloga nadbubrežne žlezde je:
- Stvaranje DHEA-S potrebnog za proizvodnju polnih hormona
- Proizvodnja kortizola, hormona koji pomaže imunološkom sistemu i metabolizmu
- Kontrola srčanog otkucaja, krvnog pritiska i drugih telesnih funkcija
Visok nivo DHEA-S kod žena često je povezan sa PCOS-om. Visoki nivoi DHEA-s kod žena takođe mogu ukazivati na tumor nadbubrežne žlezde ili prekomernu aktivnost nadbubrežne žlezde.
Kada se određuje DHEA-S?
Lekar može zahtevati da uradite DHEA-S test ukoliko imate simptome koji ukazuju na poremećaj u radu i funkciji nadbubrežne žlezde, kada postoji sumnja na tumor nadbubrežne žlezde ili neki drugi problem.
Merenje DHEA-S može biti korisno u dijagnostikovanju ženskih pacijenata sa kliničkim simptomima hiperandrogenizma. DHEA-sulfatni test se često radi kod žena koje pokazuju kliničke znake viška muških hormona.
Neki od ovih znakova su:
- Izraženija maljavost (pojava dlaka)
- Masna koža
- Akne
- Neredovne menstruacije
- Problemi sa začećem/trudnoćom
- Smanjen libido
- Nagle promene raspoloženja
- Glavobolja
DHEA je prekursor mnogih steroidnih hormona, uključujući testosteron i estrogen. Nizak nivo može sprečiti ovulaciju i povezan je sa niskom rezervom jajnika.
Uzorkovanje
DHEA-S se radi iz uzorka venske krvi.
Priprema za analizu
Za razliku od drugih hormona čije vrednosti mogu biti promenljive u toku dana, nivoi DHEA-S imaju tendenciju da ostanu stabilni. Doba dana kada radite DHEA-S test ne bi trebalo da utiče na rezultate testa. Možete da jedete ili pijete kao i obično pre dolaska u laboratoriju da uradite DHEA-S hormon (osim ako vas lekar ne uputi drugačije).
Vreme izdavanja rezultata
Rezultat se izdaje na dnevnom nivou (kroz 24h od momenta uzorkovanja).
Tumačenje dobijenih rezultata
Dobijene rezultate DHEA-S hormona će protumačiti izabrani lekar koji ima uvid u istoriju bolesti pacijenta, kao i razloge zbog kojih je dato testiranje bilo zahtevano.
Visok nivo DHEAS-a može značiti da vam je potrebno dodatno testiranje, jer povišene koncentracije mogu ukazivati na probleme kao što su:
- Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
- Kancerozni ili nekancerozni tumori nadbubrežne žlezde, uključujući karcinom nadbubrežne žlezde
- Kongenitalna hiperplazija nadbubrežne žlezde.
Nizak nivo DHEAS-a takođe može zahtevati dalje testiranje, jer niske koncentracije ovog hormona mogu biti znak problema i pojave:
- Addisonove bolesti
- Adenoma hipofize, uključujući hipopituitarizam