Šta je APCR (rezistencija na aktivirani protein C)?
APCR (rezistencija na aktivisani protein C) je test kojim se procenjuje sposobnost aktiviranog proteina C da učastvuje u regulaciji procesa koagulacije krvi kao antikoagulans.
Zašto se određuje i kod koga se treba određivati?
APCR (rezistencija na aktivisani protein C) se koristi kao pomoć u dijagnostici poremećaja tromboza, a kod osoba ženskog pola u cilju otkrivanja uzroka višestrukih pobačaja i komplikacija u trudnoći. U obe situacije određuje se sa ostalim parametrima stečenih trombofilija ( protein C, protein S, lupus antikoagulans, antitrombin, PAI, beta-2-glikoprotein antitela, antifosfolipidna antitela i antikardiolipinska antitela).
APCR (rezistencija na aktivisani protein C) se određuje osobama koji su imale jednu ili višestruku trombozu, osobama koje imaju porodičnu istoriju dubokih venskih tromboza kao i osobama ženskog pola žena koje su imale višestruke pobačaje i/ili komplikacije u trudnoći.
Vrsta uzorka i vreme kada se uzima uzorak
Uzorak: citratna plazma (venska krv)
Obrtno vreme: do 7 dana
NAPOMENE:
Osobe koje su imale trombozu moraju da prate uputstva svog lekara, pošto je potrebno da prođe neko vreme od nastanka trmboze pre nego pristupe određivanju APCR.
Osobe koje primaju antikoagulantnu terapiju takođe moraju da prate uputstva svog lekara pre nego što pristupe određivanju APCR pošto je potrebno prekinuti terapiju na neko vreme.
Osobe koje nisu imale tromboze i/ili ne primaju antikoagulantnu terapiju nemaju posebnu pripremu.
Poželjno je da uzimanje uzorka ne bude neposredno posle obroka.
SAZNAJ VIŠE
Zašto je važna dijagnoza trombofilije kod planiranja potomstva?