Šta je Vitamin D?
Vitamin D3 dihidroksi predstavlja grupu liposolubilnih steroidnih jedinjenja. Vitamin D u organizmu nastaje u koži kao vitamin D3 (holekalciferol) ili se unosi ishranom ili kao suplement u obliku vitamina D2 (ergokalciferol, ljudski organizam ga ne može produkovati).
U ljudskom organizmu se i D2 i D3 prvo transformišu u 25-OH vitamin D (Vitamin D total), a potom u 1,25-OH vitamin D. 25-hidroksi vitamin D (25-OH vitamin D) je glavni oblik koji se nalazi u krvi i biološki je neaktivan. Iz 25-OH vitamina D nastaje aktivni hormon 1,25-dihidroksiholekalciferol tj. vitamin D3 dihidroksi.
Šta je vitamin D3 dihidroksi?
Vitamin D 1,25 dihidroksi( vitamin D3 dihydroxy) predstavlja aktivni oblik vitamina D čije je određivanje značajno u diferencijalnoj dijagnozi hipokalcemije i kako bi lekar pratio pacijente sa bolešću kostiju ili hroničnom bubrežnom insuficijencijom. Kalcitriol (vitamin D3 dihydroxy) se proizvodi u jetri i bubrezima stvaranjem iz vitamina D 25-hidroksi. Kalcitriol je takođe oblik vitamina D koji se koristi za lečenje i sprečavanje niskog nivoa kalcijuma u krvi kod pacijenata sa disfunkcionalnim bubrezima ili paratiroidnim žlezdama.
To je hormon koji se vezuje i aktivira receptor za vitamin D u jezgru ćelije, što zatim povećava ekspresiju mnogih gena. Kalcitriol stimuliše porast nivoa kalcijuma u krvi (Ca2+) tako što dovodi do povećane apsorpcije kalcijuma iz creva.
Koristi se u terapiji niskog nivoa kalcijuma u krvi i hiperparatireoze usled bolesti bubrega, niskog nivoa kalcijuma u krvi zbog hipoparatiroidizma, osteoporoze, osteomalacije i porodične hipofosfatemije.
Zašto se određuje i kod koga ga treba određivati?
Lekar može uputiti pacijenta da uradi ovu analizu radi postavljanja dijagnoze sledećih stanja:
- Poremećaj paratiroidne žlezde
- Insuficijencija bubrega
- Primarni hiperparatiroidizam
- Hipoparatiroidizam
- Pseudohipoparatiroidizam
- Osteodistrofija bubrega
- Rahitis otporan na vitamin D
Vitamin D3 dihidroksi test se ne preporučuje kao rutinsko merenje za procenu deficijencije vitamina D zato ovaj test nije pogodan za postavljanje dijagnoze nedostatka vitamina D, kao ni za praćenje uspešnosti suplementacije kod većine pacijenata. Zbog kratkog poluživota biološki aktivnog oblika vitamina D, i činjenice da se rezulat ovog parametra može kretati u granicama normale čak i kada već postoji nedostatak vitamina D u organizmu, mnogo veću kliničku primenu i značaj ima određivanje vitamina D total.
Vrsta uzorka i vreme kada se uzima uzorak
Uzorak: serum (venska krv)
Obrtno vreme: 12 radnih dana
Posebna priprema nije potrebna. Poželjno je da uzimanje uzorka ne bude neposredno posle obroka.