Šta je glukoza – šećer?
Glukoza (šećer) je glavni izvor energije za ćelije organizma, a za ćelije mozga i nervnog sistema je jedini izvor energije. Glukoza se unosi u organizam hranom i postoji kompleksan mehanizam za regulaciju koncentracije glukoze u krvi, jer je za normalno funkcionisanje organizma potrebno da koncentracija glukoze u krvotoku nema prevelike fluktuacije.
Referentna vrednost jutarnje glukoze na prazan stomak je od 3,6 do 6,1 mmol/L.
Zašto se određuje i kod koga je treba određivati?
Glukoza (šećer u krvi) se koristi u cilju utvrđivanja opšteg zdravstvenog stanja, kao pomoć u postavljanju dijagnoze i praćenja terapije dijabetesa i drugih poremećaja metabolizma ugljenih hidrata (gestacioni dijabetes, hipoglikemija i neuroendokrini tumori pankreasa).
Glukoza se određuje osobama koje vrše rutinski medicinski pregled, osobama kod kojih postoji rizik od dobijanja dijabetesa ili nekog od poremećaja metabolizma ugljenih hidrata, trudnicama, kao i osobama obolelim od dijabetesa, kako bi se pratila efikasnost terapije.
Vrsta uzorka i vreme kada se uzima uzorak
Uzorak: serum ili plazma (venska krv ili kapilarna krv)
Obrtno vreme: 1 dan
Uzimanje uzorka se vrši najčešće ujutru, posle noćnog gladovanja od najmanje 8 sati.
Osobe obolele od dijabetesa nivo glukoze u krvi često proveravaju neposredno pre obroka i par sati posle obroka da bi se osigurala najbolja kontrola bolesti.
Za vreme uzimanja uzorka za određivanje glukoze pratite uputstva vašeg lekara.
SAZNAJ VIŠE